Kard. Barreto: zaprezentowaliśmy postępy od czasu synodu nt. Amazonii

Wyzwań nie brakuje, bo wciąż kontynuowana jest rabunkowa eksploatacja Puszczy Amazońskiej.

Wczoraj przedstawiciele Kościelnej Konferencji Amazonii (CEAMA) i Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) spotkali się z Papieżem Franciszkiem. „Nade wszystko przedstawiliśmy Papieżowi postępy, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach po synodzie na temat Amazonii” – zaznacza kard. Pedro Barreto, przewodniczący CEAMA. Jak wyjaśnia, wyzwań nie brakuje, bo wciąż kontynuowana jest rabunkowa eksploatacja Puszczy Amazońskiej.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją, szczególnie brutalnym traktowaniem obrońców środowiska, w tym zabójstwami, ale także nieracjonalną eksploatacją zasobów naturalnych, wylesianiem, nielegalnym wydobyciem, które czynią obecny stan coraz bardziej poważnym” – mówi Radiu Watykańskiemu peruwiański purpurat. Jak podkreśla, troska o otoczenie stanowi naturalną część misji Kościoła. „Głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa to głosić także prawa osób. W tym także jakość życia, która im przysługuje, kwestie [czystego] powietrza, wody, ziemi” – mówi kard. Barreto.

Jak wspomina, Papież wczoraj przyjął przedstawicieli z Amazonii z wielką serdecznością. „Podziękował [naszemu] Kościołowi za pracę, którą wykonuje w całym regionie Amazonii. Powiedział nam, abyśmy kontynuowali współpracę, również dlatego, że doświadczenie synodalne Amazonii stanowi doświadczenie modelowe tego, jak może wyglądać życie w Kościele powszechnym” – relacjonuje kard. Barreto. Purpurat dodaje, że Ojciec Święty pozostaje ważną osobą dla ludów rdzennych, które nazywają go „dziadkiem”. Osoba starsza w ich kulturze to symbol mądrości, prowadzenia innych, bezinteresowności.

Peruwiański purpurat zaznacza, iż w Amazonii Kościół jest dziedzicem pracy wielu pokoleń misjonarzy. „Przeżywamy kościelny kairos, czas dla odnowy Kościoła w Amazonii i dla zaproponowania stąd także Kościołowi powszechnemu nowej drogi […]. Wszyscy razem, wszyscy ochrzczeni jesteśmy częścią ludu Bożego i pielgrzymujemy przez historię pośród pocieszeń od Boga, ale także pośród łez oraz niepokojów wielu braci i sióstr” – zaznacza kard. Barreto.

Przedstawiciele Kościelnej Konferencji Amazonii i Panamazońskiej Sieci Kościelnej obok wczorajszej audiencji u Papieża zaprezentują też swą działalność i wyzwania, przed jakimi stoi ich region, w Centrum Szejka Zayeda w siedzibie FAO. W piątek zaś na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbędzie się kongres na temat procesu synodalnego w Amazonii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AMAZONIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6