W wyniku pandemii wiele grup etnicznych zagrożonych jest wyginięciem.
Koronawirus obnażył sytuację totalnego porzucenia mieszkańców Amazonii przez rządy krajów, na terenie których rozciągają się „płuca świata”. W wyniku pandemii wiele grup etnicznych zagrożonych jest wyginięciem. „Mieszkańcy wielu wiosek w dżungli nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej, a wirus zaczyna się coraz bardziej rozprzestrzeniać” – mówi Radiu Watykańskiemu włoski misjonarz pracujący w peruwiańskiej Amazonii.
Ks. Roberto Carrasco był jednym z uczestników ubiegłorocznego synodu biskupów dla Amazonii. Wskazuje on, że pandemia boleśnie ujawniła, jak bardzo potrzeba odpowiedzialnego zaangażowania na rzecz środowiska, stawiającego w centrum człowieka, a nie zysk. „W czasie obecnego kryzysu powinniśmy obowiązkowo sięgnąć po papieską encyklikę «Laudato sì» i posynodalną adhortację «Querida Amazonia», by lepiej zrozumieć, jak zacząć żyć po pandemii” – mówi włoski oblat. Zauważa, że od początku roku dokumenty te stanowiły źródło refleksji we wszystkich wspólnotach amazońskiej dżungli, wydanej na pastwę firm wydobywczych i przez nie bezlitośnie wyniszczanych.
Misjonarz alarmuje, że bez pomocy Kościoła tysiące ludzi pozostałoby bez jakiegokolwiek wsparcia medycznego i żywnościowego. Wirus coraz szybciej się rozprzestrzenia m.in. za sprawą drwali, którzy - mimo stanu wyjątkowego i rządowego zakazu przemieszczania się - przypływają nielegalnie na te tereny przynosząc ze sobą wirusa z dużych miast. Na terenie liczącej 80 tys. mieszkańców misji w Aucayacu, gdzie pracuje ks. Carrasco, jest tylko dwóch lekarzy i czterech pielęgniarzy, brakuje podstawowych leków i testów. Coraz bardziej doskwiera głód.
„Mamy świadomość tego, że bierność państwa wystawia wiele grup na «etniczne ludobójstwo»” – alarmuje misjonarz. Podkreśla, że Kościół mobilizuje wszystkie możliwe instytucje, by pomóc przetrwać ten trudny czas mieszkańcom Amazonii. W akcję włączają się m.in. pracujące na tym terenie polskie misjonarki świeckie organizując ogromną zbiórkę funduszy na leki, butle tlenowe i środki ochrony.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.