Belém, stolica brazylijskiego stanu Pará, obchodzi 12 stycznia br. 400-lecie założenia przez portugalskich kolonizatorów. Rozpoczęła się też wtedy ewangelizacja brazylijskiej Amazonii.
Równocześnie Kościół w Belém świętuje 110-lecie wyniesienia tamtejszego biskupstwa do rangi archidiecezji. Te dwie daty stały się szczególnym motywem obchodów, które zapoczątkowały tam oficjalne przygotowania do Krajowego Kongresu Eucharystycznego (15-21 sierpnia br.).
W kontekście Warto tu przypomnieć, że pierwszy Krajowy Kongres Eucharystyczny w Brazylii miał miejsce w 1933 r. w stolicy prymasowskiej w Salvador (stan Bahia). Dwadzieścia lat później, w 1953 r., miasto i archidiecezja Belém stały się centrum eucharystycznym Brazylii podczas kolejnego Kongresu.
Świętowanie rocznicy założenia miasta Belém jest dla tamtejszej wspólnoty Kościoła okazją do podkreślania czterystu lat ewangelizacji regionu Amazonii. W trudnych warunkach klimatycznych, geograficznych i społecznych Kościół pomimo ubogich zasobów ludzkich i materialnych starał się realizować polecenie Chrystusa „Idźcie i głoście Ewangelię”. W kontekście aktualnego jubileuszu archidiecezja i miasto Belém rozpoczęły przygotowania do XVII Krajowego Kongresu Eucharystycznego, którego hasło brzmi: „Eucharystia i dzielenie się w Amazonii misyjnej”.
Podczas Kongresu ludzie wyznający katolicką wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii będą chcieli dać publiczne świadectwo tej wiary. Według organizatorów Kongresu jego uczestnicy „winni odpowiedzialnie potraktować praktyczne konsekwencje wynikające z celebracji świętego Misterium, aby adorować Pana w duchu i prawdzie”.
Trwająca od 400 lat ewangelizacja Amazonii wciąż pozostaje wyzwaniem dla brazylijskiego Kościoła.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).