Z lokalnych banków nie da się wypłacać pieniędzy, a wartość waluty w stosunku do dolara drastycznie spada.
Kryzys polityczny dotyka Syryjczyków w Libanie. Z lokalnych banków nie da się wypłacać pieniędzy, a wartość waluty w stosunku do dolara drastycznie spada. Sklepy świecą pustkami, bo ludzi nie stać na przedświąteczne zakupy. „Społeczeństwo konsumpcyjne straciło swój urok. Pocieszenia Syryjczycy szukają w wierze, a oszczędne życie pobudza ludzką solidarność i więzi” – ocenia arcybiskup Damaszku.
Banki w Libanie od wielu lat pożyczają pieniądze państwu. Teraz ono zbankrutowało i nie jest w stanie spłacić długu. W rezultacie klienci banków nie mają już możliwości wypłacania środków ze swoich kont. Dotyczy to również wielu Syryjczyków i syryjskich instytucji, które ulokowały pieniądze w libańskich bankach, aby uniknąć blokady konta narzuconej przez reżim w ciągu ostatnich 9 lat.
Sytuacja ta sprawia, że ludzie muszą radykalnie zmienić swój styl życia, przyzwyczaić się do oszczędzania i funkcjonowania w bardzo trudnych warunkach. „Ci, którzy używali swoich samochodów teraz chodzą na piechotę lub korzystają z transportu publicznego. Wielu dogaduje się i jednym autem wspólnie dojeżdżają do pracy. To buduje solidarność i więzi, które mają niezwykłą wartość” – uważa hierarcha. „Dostrzegam w nich odnowę duchową, mimo narastających trudności. Większe sklepy stoją prawie puste, ale Syryjczycy odnajdują radość w życiu rodzinnym, to duża pociecha” – dodaje.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.