Wiara kardynała Saraha

Kardynał Robert Sarah próbuje obudzić Kościół i cały Zachód ze swoistego letargu wiary. „Wybaczcie, jeśli niektóre moje słowa wami wstrząsną” – pisze we wstępie. „Ta książka to krzyk mojej duszy”. Czy zostanie usłyszany?

Wiara Afrykanina a płynny ateizm

Druga część książki poświęcona jest kryzysowi antropologii, czyli fałszywej wizji człowieka dominującej we współczesnej kulturze. Trzecia natomiast odnosi się do pewnych negatywnych przemian zachodzących w świecie, takich jak zanikanie pojęcia prawdy, błędne pojęcie wolności, rozkład moralności i słabość polityki.

„Europa chce otworzyć się na wszystkie kultury i na wszystkie religie świata” – zauważa kard. Sarah. „Ale przestała kochać samą siebie”. Polityka multi-kulti jest zdeformowaną formą miłości uniwersalnej. Afrykanin, dla którego tak ważną wartością są korzenie, zwraca uwagę europejskim elitom, że myślą wyłącznie w kategoriach ekonomii, ignorując wartość, jaką stanowią tożsamość i kultura każdego narodu. „Wystarczy zobaczyć ostentacyjną poradę [technokratycznych władz Europy] wobec władz Polski” – zauważa kardynał.

Co najlepszego Europa może dać przybyszom? Swoją tożsamość, cywilizację dogłębnie przepojoną chrześcijaństwem. „Co jednak ofiarowała muzułmańskim przybyszom, jeśli nie bezbożność i barbarzyński konsumpcjonizm?” – pyta gorzko kardynał. „Uważam, że jeśli migranci przybywający do Europy w końcu zaczynają nią gardzić, to w gruncie rzeczy dlatego, że nie odkrywają w niej nic świętego”. I dodaje: „Afrykanin nie może pojąć świata bez Boga”.

Wiele opinii w tej książce porusza, często budzi wyrzut sumienia. Uderza w niej jakiś rodzaj prostej, powiedziałbym, afrykańskiej wiary, połączonej z erudycją. Kardynał przyjmuje Boga jako oczywistość, wiara jest dla niego światłem, które pozwala mu oceniać całą rzeczywistość. Jednocześnie w swojej refleksji sięga często po znakomite cytaty z ojców Kościoła, diagnozy Ratzingera, Chantal Delsol, de Lubaca czy Sołżenicyna. Choć sporo w tej książce krytyki Kościoła czy świata, to jednak jest ona pełna nadziei. Jest wolna od kościelnej wersji politycznej poprawności. Jest gorącym apelem o żywą wiarę.

„Jakie przesłanie chciałby Ksiądz Kardynał zostawić na zakończenie?” – pyta Diat. W odpowiedzi słyszy, że przestrogę przed zjawiskiem „płynnego ateizmu”. Cóż to takiego? To podstępna i niebezpieczna choroba. To ateizm w wersji soft, który nie wojuje wprost z religią czy Bogiem, ale łagodnie przenika chrześcijański sposób myślenia, życia i działania. Krąży w naszych żyłach, nie wyjawiając swojego imienia. I stopniowo prowadzi do letargu wiary, który wyraża się znieczuleniem na błąd, zamazaniem granic między dobrem i złem, ugodą z kłamstwem. Jak się temu przeciwstawić? „Nie mamy tworzyć stronnictw w Kościele. Nie chodzi o atakowanie czy krytykowanie. Chodzi o to, by pozostać wiernym Jezusowi Chrystusowi. Jeśli nie można zmienić świata, to można zmienić samego siebie. Gdyby każdy pokornie podjął tę decyzję, wówczas system kłamstwa rozpadłby się samoistnie. Gdyż jedyną jego siłą jest miejsce, jakie mu robimy w sobie: płynny ateizm karmi się tylko moimi kompromisami z jego kłamstwem”.

„Zachować ducha wiary znaczy wyrzec się wszelkiego kompromisu, nie zgodzić się patrzeć na rzeczy inaczej jak poprzez wiarę. Znaczy utrzymać naszą dłoń w dłoni Boga”.

Trudno wobec tej książki przejść obojętnie. Choć zapewne płynny ateizm będzie starał się ją przemilczeć.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • czloax
  01.12.2019 11:24
  Mocny głos kard Saraha. Nie widzę komentarzy. Naprawdę nikt nie łapie co się dzieje?
 • nika
  03.12.2019 21:36
  "Obraz, który kreśli, jest dość ponury. To jakby lament proroka nad światem i nad Kościołem." To prawda, ale może po prostu ma rację, jak Jeremiasz, kiedy mówił gorzkie słowa swojemu ludowi i jego przywódcom? Czytałam obie poprzednie książki, teraz czytam tę, o której mowa wyżej. Każda jest dla mnie jak powiew czystego powietrza, jak łyk świeżej wody. Choć może lodowato zimnej. I każda pobudza do bardziej usilnej modlitwy za kapłanów, za Kościół cały...
 • robak
  07.12.2019 22:17
  właśnie czytam i jestem pełen podziwu dla tego kaplana - jakoś tak się składało że miałem pierwej książkę a następnie autor ksiażki ostawal się papieżem 9 z wyjątkiem franciszka ) mam nadzieję że nastepcą franciszka będzie kard sarah - wyprostuje zagmatwane i poprowadzi łódż pewną ręką . pokora i bystrość umyslu - a przede wszystkim ciągłe nawowływanie do modlitwy , żadne inne drogi ani próby nie pomogą kościołowi - zostaje tylko modlitwa szczegolnie modlitwa kapłanów ( tak przez nich zaniedbana ) może dać nadzieję na dobrą drogę . i jeszcze jedno - szacunek hold i uwielbienie przy ołtarzu jak i podczas innych obrzędów liturgicznych oddaje uklęknięcie z pokorą pełną miłości do Jezusa Chrystusa . polecam tym wszystkim którzy likwidują postawę klęczenia . jedyna postawa godna katolika podczas uwielbienia Boga .jedno zdanie szczegolnie mi się spodobal tego kardynała - jesteśmy solą ziemi a nie cukrem dla świata . pozdrawiam i polecam .
 • teofanes
  11.12.2019 10:55
  To jeden z tych niewielu głęboko wierzących w Boga kardynałów, który wbrew niechęci wobec niego w samym Watykanie staje mężnie w obronie wiary katolickiej. Czyni to w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za Kościół, za wierzących, za losy świata. On Afrykanin swoją niewzruszoną wiarą zawstydza bardzo wielu letnich europejskich biskupów, którzy już o nic nie walczą. On mógłby być godnym następcą Papieża Benedykta XVI....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9