Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
W Betlejem, miejscu narodzin Jezusa na palestyńskim Zachodnim Brzegu, obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w spokojnej atmosferze. Ze względu na trwającą wojnę w Strefie Gazy w tym roku ograniczą się one do nabożeństw i modlitw. Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka, które zwykle charakteryzują miasto o tej porze roku, zostały po raz kolejny odwołane przez burmistrza Antona Salmana w drugim roku wojny.
„Odwołanie zewnętrznych obchodów Bożego Narodzenia jest wyrazem odrzucenia niesprawiedliwości wobec naszego narodu w Gazie i całej Palestynie oraz trwających masakr”, wyjaśnił Salman. Wyraził również „głęboki żal z powodu milczenia społeczności międzynarodowej w sprawie masakr w Gazie i na innych Terytoriach Palestyńskich”.
Natomiast oficjalna chrześcijańska ceremonia bożonarodzeniowa w Betlejem w tym roku przebiegać będzie zgodnie ze zwykłymi normami. W południe łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa, przybywa do miejsca narodzin Jezusa. Po przekroczeniu izraelskiego punktu kontrolnego, kardynał opuszcza pojazd na rogatkach miasta i idzie pieszo do Bazyliki Narodzenia Pańskiego.
Procesja jest prowadzona przez grupy skautów, ale bez muzyki i śpiewu chórów. Patriarcha jest witany przez burmistrza oraz palestyńskie władze i przedstawicieli religijnych na Placu Żłóbka. O 23.30 odprawia upamiętniającą narodziny Jezusa Chrystusa - Pasterkę w kościele św. Katarzyny, który jest częścią kompleksu Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Wezmą w niej udział praktycznie tylko miejscowi chrześcijanie. Ze względu na wojnę tym razem w Betlejem nie oczekuje się prawie żadnych zagranicznych pielgrzymów i gości.
Ponadto od 7 października 2023 r. dostęp do Betlejem oddalonego o dziesięć kilometrów od Jerozolimy został praktycznie odcięty. Po katolikach, prawosławni obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 7 stycznia, a Ormianie dwa tygodnie później.
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Czyli o nietypowych wyzwaniach podejmowanych przez zakonnice.
Zobacz wzruszający filmowy dokument o Słudze Bożej Helenie Kmieć. Dziś 8. rocznica jej śmierci.
Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.