I przejść od słów do czynów.
Jesienne ożywienie na rynku wydawniczym, jak co roku, daje znać o sobie. Sterta z nowościami lądującymi na moim redakcyjnym biurku rośnie i rośnie, ale że wieczory coraz dłuższe, więc i poczytać będzie można w domu nieco dłużej, więcej…
Książką, która ostatnio szczególnie zwróciła moją uwagę i wciąż jakoś nie daje mi spokoju jest „Powrócić do Jezusa z Nazaretu” Rafaela Lucianiego. Ukazała się nakładem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew w bardzo ciekawej serii Sapientia +. „To kolekcja monografii teologicznych, których celem jest powrót myślenia do szlachetnej tradycji związku między teorią i praktyką. Wychodzi ona naprzeciw wszystkim pragnącym kultywować sztukę myślenia całościowego, w którym prawda i czyn stanowią jedną nierozerwalną całość”.
O to także apeluje sam Luciani, nie mogący pojąć, co się stało z ideałami pierwszych chrześcijan. Z braterską postawą, służbą wobec cierpiących i ubogich. Niestety, „jesteśmy dziedzicami pewnego religijnego stylu życia, który bardzo słabo poznał Jezusa i uczynił Go kimś odległym, ukrytym w tabernakulum, mającym niewielki wpływ na nasze życie codzienne” – pisze autor.
Jak to zmienić? Jak zawrzeć prawdziwą przyjaźń z Bogiem? Jak zrobić w swoim życiu miejsce dla drugiego (tak często postrzeganego jako obcego, wrogiego)?
„U Boga nie ma względu na osobę” – Luciani cytuje słowa św. Pawła, ale przypomina też o Słowie. Słuchaj i naśladuj. Spotkaj się z Nim. Wczytaj w Pismo Święte. Wszak Jezus żył „w absolutnej ufności wobec Boga, swego Ojca”. Nawet swe lęki, słowami psalmów, ubierał w modlitwę.
Świat bardziej ludzki, sprawiedliwy, pełen nadziei, wspomnianego już braterstwa, czy jedności - to utopia? Tak najczęściej myśli człowiek XXI wieku. Tymczasem właśnie takiego świata chce, szuka i pragnie Bóg. I możemy mu Go pomóc zmieniać na lepsze, bo On „działa w historii i przez nasze człowieczeństwo”. Bo to skandal, że w Jego świecie panują „obojętność i pogarda wobec najbardziej potrzebujących”.
Ciekawy fragment o współdziałaniu, wraz z Jezusem, dla Królestwa Bożego już tu, na ziemi, przeczytają Państwo w naszym serwisie Biblia – wystarczy kliknąć tutaj
A Panu Januszowi gratuluję, bo to on w naszym konkursie wygrał książkę „Powrócić do Jezusa z Nazaretu” - prześlemy ją pocztą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.