Doświadczenia z górnej półki

Kiedy Paweł po raz pierwszy przyjął ciało Pana Jezusa, usiadł w ławce i zawołał głośno: „Przyszedł!”, a potem zaczął klaskać.

Reklama

W czasie poprzedniego, 413. turnusu rehabilitacyjnego w Ośrodku Rehabilitacyjnym św. Rafała Archanioła w Rusinowicach, do I Komunii św. przystąpiło dwóch uczestników. Jeden miał 11 lat, a drugi 29. Czasem droga do spotkania z Jezusem w Eucharystii jest dla nich bardzo długa. – Nie każdy ksiądz jest oligofrenopedagogiem, nie każdy ma umiejętność pracy z dzieckiem niepełnosprawnym – mówi s. M. Olga Mura AM, która pracuje w ośrodku od 20 lat, jest kierownikiem działu terapii zajęciowej. – Nieustannie uczę się ich świata, emocjonalności, postrzegania rzeczywistości – podkreśla.

Kiedy zaczynała w ośrodku pracę katechetyczną, sięgała do materiałów o przygotowaniu dzieci niepełnosprawnych do sakramentów, ale w praktyce niewiele z nich skorzystała, dlatego stworzyła własny, autorski program. – I on też nie pasuje do każdego – zastrzega.

– Jest modyfikowany, dostosowywany do potrzeb danego dziecka. To, że jestem z nimi na co dzień, pracuję w sali doświadczania świata, widzę, jak reagują, pomaga mi w katechezie – wyjaśnia. Na miejscu są też dwie inne siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej – pielęgniarka s. M. Magdalena Wejman i s. M. Michalina Daniel, która jest katechetką w szkole. – Niezwykłe jest to przekonanie dzieci niepełnosprawnych, że Bóg jest. Relację z Nim mają inną niż my, inaczej postrzegają sacrum. Świat abstrakcji ze względu na upośledzenia w różnym stopniu jest im niedostępny, ich myślenie jest konkretne, dlatego kiedy mówię, że w tym białym kawałku chleba ukrywa się Pan Jezus, to dla dziecka to jest oczywiste. I jest o tym tak bardzo przekonane, że już nic tego nie zmieni, już nigdy nie zwątpi w Jego obecność. Nasze dzieci w swojej wierze są proste, prostolinijne i czyste – mówi. Na przykład wtedy, kiedy po spowiedzi rozpromienione podbiegają do tabernakulum i je całują.

Oczy przytakują

Katecheza prowadzona jest emocjonalnie, bo to właśnie emocje bardzo często są sygnałem, że dziecko rozumie przekazywane treści. – Reakcje emocjonalne są dla nas odpowiedzią. Ktoś może uważać, że to przypadek. Oczywiście weryfikujemy ich zachowanie przez kilka katechez. Ale nie może być przypadkiem to, że kiedy śpiewam na przykład „Sercem kocham Jezusa”, ono za każdym razem w tym samym miejscu i w ten sam sposób reaguje. W tym już jest intencjonalność – wyjaśnia. Każde przygotowanie do Komunii jest indywidualne. – To zawsze jest inna przygoda – mówi z uśmiechem s. Olga. – Nie wiadomo, gdzie porwie nas Pan Jezus. W toku katechezy trafiamy na różne trudności, pojawiają się obawy rodziców. Wtedy im mówię: „My zróbmy wszystko, co możemy, a resztę zostawmy Panu Bogu”. I jego łaska działa niewiarygodnie. Nie pamiętam, ile osób przez te lata było przygotowanych i przystąpiło w ośrodku do I Komunii św., ale nie było takiej, która by nie mogła przyjąć Jezusa. Czasem to trwa dłużej, kilka turnusów. Ale to, co Pan Jezus mówi: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”, to jest absolutna prawda – podkreśla. – Przygotowania do przyjęcia sakramentów to takie doświadczenia z górnej półki… My jesteśmy tylko narzędziem, ale dotykamy czegoś, co jest łaską, sacrum, które tu działa, a Duch Święty w swojej mocy prowadzi – mówi.

Czasem w pierwszym kontakcie s. Oldze wydaje się, że dziecko nic nie rozumie. A potem widzi jego oczy, które przytakują czy wybierają obrazki, które są odpowiedzią na pytanie. – I wiem, że do tego dzieciaka wszystko dociera. Dużą pomocą są rodzice, oni pierwsi tłumaczą, jak dziecko się komunikuje. I to oni kładą fundament, bo wiadomo, że bez tego nie udałoby mi się przygotować dziecka do Komunii w czasie jednego turnusu – mówi.

Czyste pragnienie

Siostra Olga przywołuje też dokument Benedykta XVI – posynodalną adhortację apostolską „Sacramentum caritatis” z 2007 r., w której papież pisze: „Należy również zapewnić Komunię eucharystyczną, na tyle, na ile to jest możliwe, osobom upośledzonym umysłowo, ochrzczonym i bierzmowanym: otrzymują one Eucharystię w wierze, również w wierze ich rodziny lub wspólnoty, która im towarzyszy”. Bo to przecież najbliżsi, najczęściej rodzice tych osób, będą odpowiedzialni za ich wiarę i przystępowanie do sakramentów. – A dla wielu z nich to jest niezmiernie ważne, żeby ich dzieci mogły w jeszcze głębszy sposób być zjednoczone z Panem Jezusem – mówi siostra.

Razem z ks. Franciszkiem Balionem, pierwszym i wieloletnim dyrektorem ośrodka w Rusinowicach, wspominają Mateusza. – Jego oczy dużo mówiły, ale nie były na tyle skoordynowane, by mogły wybierać obrazki – wspomina siostra. Mieli wątpliwości, czy rozumie przekazywane treści. W takich momentach zawsze przychodzi jakieś potwierdzenie. W przypadku Mateusza było to… mycie zębów. Czynność, która wywoływała jego sprzeciw i agresję. Ten przykład posłużył do rozmowy o grzechu. Po jakimś czasie, na kolejnej katechezie, mama mówi: „Siostro, chyba stał się cud”. Od tamtego spotkania Mateusz pozwalał sobie umyć zęby – bez buntu, agresji. To była dla nich odpowiedź. W katechezie trzeba odwoływać się do znanych dziecku doświadczeń, a na pewno są nimi choroba, ból, szpitale, lekarze, rehabilitacja… Łatwiej zrozumieć, że kiedy przychodzi grzech, serce choruje, a Tym, który je leczy, jest Jezus.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama