MIVA Polska ponawia apel do księży o wsparcie w Roku Kapłańskim polskich misjonarzy pracujących na całym świecie. Dzięki zebranym datkom możliwe będzie kupno środków transportu potrzebnych na misjach.
O wsparcie apelowali już w ubiegłorocznym liście do kapłanów bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.
„Jako kapłani jesteśmy posiadaczami i użytkownikami pojazdów. Są one ułatwieniem w realizowaniu codziennej, kapłańskiej posługi. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez samochodu. Jest to jedno z narzędzi pracy, które, jak wszystkie inne, winno być przyjmowane w wymiarze daru” - napisali bp Skworc i ks. Kraśnicki.
Przypominają, że wszechstronnej pomocy potrzebuje ponad 2100 polskich misjonarzy i misjonarek. „Staramy się w miarę posiadanych środków odpowiadać na ich konkretne potrzeby. Jedną z nich jest posiadanie pojazdu” - piszą. Dodają, że misjonarze są jedynie ich użytkownikami, a pojazdy zwykle pozostają własnością misyjnej diecezji, parafii lub zgromadzenia.
„W ich sytuacji samochód, motocykl, rower, łódź czy barka a nawet zwierzę pociągowe są tak potrzebne jak nam np. buty czy ubranie. Bez nich nie da się wypełniać posługi” - uważają.
Bp Skworc i ks. Kraśnicki wyjaśniają, że w misjonarskiej codzienności, „gdzie trzeba przemierzać duże odległości po drogach i bezdrożach, po lądzie i rzekach, przez busz i dżunglę, przez pustynię i góry, przy dużej ilości punktów misyjnych oraz trudnych uwarunkowaniach klimatycznych, środki transportu stanowią nieodzowne narzędzie”.
W liście zaznaczają, ze zakup średniej klasy środka transportu, jeśli nie ma wsparcia z zewnątrz, leży poza możliwościami misjonarza. Wspólnoty i parafie misyjne same nie są w stanie zapewnić im zakupu pojazdów. „Nasza pomoc w tym względzie jest więc nieoceniona” - dodają.
MIVA Polska (Mission Vehicle Association) istnieje od 2000 roku. Jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji specjalizuje się w pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Dzięki ofiarom z akcji „1 grosz na 1 km bezpiecznej jazdy” w ciągu swojej krótkiej historii, sfinansowała lub współfinansowała zakup już ok. 300 pojazdów dla misjonarzy. W 2009 r. MIVA Polska przekazała 210 tys. euro na blisko 50 próśb zakupu pojazdów.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.