Środek transportu dla misjonarza

MIVA Polska ponawia apel do księży o wsparcie w Roku Kapłańskim polskich misjonarzy pracujących na całym świecie. Dzięki zebranym datkom możliwe będzie kupno środków transportu potrzebnych na misjach.

O wsparcie apelowali już w ubiegłorocznym liście do kapłanów bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

„Jako kapłani jesteśmy posiadaczami i użytkownikami pojazdów. Są one ułatwieniem w realizowaniu codziennej, kapłańskiej posługi. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez samochodu. Jest to jedno z narzędzi pracy, które, jak wszystkie inne, winno być przyjmowane w wymiarze daru” - napisali bp Skworc i ks. Kraśnicki.

Przypominają, że wszechstronnej pomocy potrzebuje ponad 2100 polskich misjonarzy i misjonarek. „Staramy się w miarę posiadanych środków odpowiadać na ich konkretne potrzeby. Jedną z nich jest posiadanie pojazdu” - piszą. Dodają, że misjonarze są jedynie ich użytkownikami, a pojazdy zwykle pozostają własnością misyjnej diecezji, parafii lub zgromadzenia.

„W ich sytuacji samochód, motocykl, rower, łódź czy barka a nawet zwierzę pociągowe są tak potrzebne jak nam np. buty czy ubranie. Bez nich nie da się wypełniać posługi” - uważają.

Bp Skworc i ks. Kraśnicki wyjaśniają, że w misjonarskiej codzienności, „gdzie trzeba przemierzać duże odległości po drogach i bezdrożach, po lądzie i rzekach, przez busz i dżunglę, przez pustynię i góry, przy dużej ilości punktów misyjnych oraz trudnych uwarunkowaniach klimatycznych, środki transportu stanowią nieodzowne narzędzie”.

W liście zaznaczają, ze zakup średniej klasy środka transportu, jeśli nie ma wsparcia z zewnątrz, leży poza możliwościami misjonarza. Wspólnoty i parafie misyjne same nie są w stanie zapewnić im zakupu pojazdów. „Nasza pomoc w tym względzie jest więc nieoceniona” - dodają.

MIVA Polska (Mission Vehicle Association) istnieje od 2000 roku. Jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji specjalizuje się w pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Dzięki ofiarom z akcji „1 grosz na 1 km bezpiecznej jazdy” w ciągu swojej krótkiej historii, sfinansowała lub współfinansowała zakup już ok. 300 pojazdów dla misjonarzy. W 2009 r. MIVA Polska przekazała 210 tys. euro na blisko 50 próśb zakupu pojazdów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MISJE, MIVA, TRANSPORT

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6