Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei

Tegoroczna Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny przeżywany będzie w Polsce pod hasłem "Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei". To nawiązanie do roku Świętego Pawła, który jest autorem słów "w nadziei już jesteśmy zbawieni". Ta myśl św. Pawła uczy nas, że pierwszym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa.

Reklama


Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, stanowi zachętę do gorliwszej, podjętej świadomie współpracy misyjnej. Jest odpowiedzią uczniów na słowa Chrystusa: „Idźcie i głoście” i jednocześnie odpowiedzią na oczekiwania tych, którzy wciąż nie znają Ewangelii – wyjaśnia ks. dr Jan Piotrowski dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Wskazuje jednocześnie, że działanie na rzecz misji jest zobowiązaniem wypływającym z chrztu św. i świadectwem dojrzałej wiary. – Niech towarzyszy nam świadomość, że „misje” zaczynają się od przemiany własnego serca, aby dojrzała wiara mogła stać się darem dla innych – mówi ks. Piotrowski.

Tegoroczna Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny przeżywany będzie w Polsce pod hasłem „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei”. Jest to nawiązanie do ogólnego tematu roku duszpasterskiego („Bądźmy uczniami Chrystusa”), jak i przeżywanego Roku Świętego Pawła, który jest autorem słów „w nadziei już jesteśmy zbawieni” (Rz 8, 24). – Ta myśl św. Pawła, rozwinięta bogato przez Benedykta XVI w encyklice „Spe salvi”, uczy nas, że pierwszym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa – mówi ks. Piotrowski. – To właśnie modlitwa musi się stać darem w dniu misyjnej solidarności wiary i ofiary dla tych, którzy nie mieli okazji poznać zbawczego orędzia Chrystusa. Nie ma nadziei bez modlitwy, a ta ostatnia powinna być także naszym codziennym pokarmem. Czekają na nią misjonarze, również polscy, w liczbie ponad 2100 osób. Oczekują naszej modlitwy nie znający Chrystusa, a stanowią blisko 2/3 ludzkości – wylicza dyrektor krajowy PDM i zachęca: – Niech w bogatym skarbcu Kościoła nie zabraknie także duchowych ofiar cierpienia i bólu tylu ludzi chorych, samotnych i opuszczonych.

Święty Paweł, Apostoł Narodów, miał świadomość, że wszelki trud pracy misyjnej jest owocny, jeśli jest trwale zakorzeniony w uprzednim działaniu Ducha Świętego. – Głoszenie Ewangelii w minionych czasach, także dziś, w epoce globalizacji, gdy świat wydaje się być zredukowany do rozmiarów małej wioski, napotyka różne trudności. Są nimi: przewrotność ideologiczna i etyczna, wszelkiego rodzaju wyzysk ekonomiczny i egoizm, niezrozumiały upadek wartości właściwych osobie ludzkiej – wskazuje ks. Piotrowski. – Nie dziwmy się więc, że jako chrześcijanie jesteśmy wystawieni na rozmaite próby i doświadczenia, czasami bardzo bolesne. Takie pytanie stawiał już swoim współczesnym sam Jezus: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy?”. Czas Kościoła to czas próby, ale jest to także czas nadziei przeżywanej w miłości świadectwa i misyjnych wyzwań – mówi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Dodaje, że Niedziela Misyjna jest świętem wiary całego Kościoła we wszystkich zakątkach świata.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 roku na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest okazją do szczególnej modlitwy oraz złożenia ofiary materialnej na potrzeby misji.

Jak co Roku Papieskie Dzieła Misyjne przygotowały Misyjne Materiały Liturgiczne dla każdej parafii w Polsce. W tegorocznych materiałach znajdziemy Orędzie misyjne Ojca Świętego Benedykta XVI na Niedzielę Misyjną 19 października, które zawiera wiele treści do systematycznej refleksji i zwraca uwagę na potrzebę wolności w życiu człowieka, konieczność od-czytywania misji jako zadania miłości oraz potrzebę nieustannej ewangelizacji. W dalszej kolejności zaprezentowane są homilie dla dorosłych, młodzieży i dzieci, wprowadzenia do liturgii Mszy św. oraz modlitwy powszechne. Prawdziwi uczniowie są zawsze w szkole Maryi, aby się uczyć odczytywać orędzie Jezusa (por. RVM 14). Dlatego jako pomoce duszpasterskie PDM proponują rozważania różańcowe oraz czytanki poświęcone tematom kolejnych dni Tygodnia Misyjne-go. Dodatek dla dzieci oraz statystyki misyjne Kościoła w świecie uzupełniają tegoroczne materiały. Cennym dodatkiem do animacji misyjnej, a także przypomnieniem pięknej postaci misjonarza kard. Adama Kozłowieckiego – metropolity Lusaki w Zambii oraz długoletniego dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w tym kraju – jest płyta DVD zatytułowana „Książę Kościoła”.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama