„Wychowanie to najważniejsza sprawa na świecie” przypomniał na Jasnej Górze abp Kazimierz Nycz. Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. wychowania katolickiego celebrował Mszę św. na zakończenie roku jubileuszowego sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej.
Obchodzony był on w 200. rocznicę kanonizacji założycielki Zakonu, św. Anieli Merici, oraz 150. rocznicę przybycia urszulanek na ziemie polskie. Misją tego międzynarodowego zakonu jest ewangelizacja przez wychowywanie i nauczanie przede wszystkim dzieci i młodzieży.
Abp Nycz podziękował siostrom za ich wkład w pomnażanie dobra wśród Polaków. Wskazał na zagrożenia procesu wychowawczego w naszej Ojczyźnie. Zaliczył do nich marginalizowanie wychowania w rodzinie m.in. poprzez zrzucenie odpowiedzialności na szkołę i Kościół, a także ograniczenie zajęć lekcyjnych tylko do roli wybiórczego przekazywania wiedzy. Arcybiskup przypomniał o potrzebie kierowania się mądrością, nie podążając ślepo za zmianami: „Mądrość polega na tym, żeby czytać znaki czasu i te samą Ewangelię głosić w ciągle nowy sposób”.
S. Ewa Dziura, przełożona prowincji polskiej, podkreśliła, że jubileusz był czasem dziękczynienia, podsumowań i określenia wyzwań na przyszłość: „Żeby Jezus był dla nas skarbem jedynym. I to jest dla nas wyzwaniem w tym zsekularyzowanym świecie. Naprawdę to nie jest łatwe nawet dla osób konsekrowanych”.
W uroczystościach dziękczynnych udział wzięły przedstawicielki wspólnot urszulańskich z kraju i zagranicy oraz licznie przybyli uczniowie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).