Po powrocie do kraju został wychowawcą kleryków i wykładowcą teologii w zakonnym seminarium duchownym. Znany był wówczas w Krakowie jako wybitny duszpasterz, kaznodzieja i kierownik duchowy. W 1914 r. został dyrektorem erygowanego w Krakowie przy klasztorze karmelitów bosych Bractwa Dzieciątka Jezus i autorem tekstów nabożeństwa do Dzieciątka Jezus.
Obchody 120 rocznicy urodzin Sługi Bożego O. Anzelma Gądka OCD miały miejsce w Niegowici, w niedzielę 22 lutego br. W tym dniu, o godz. 9.00, w kościele parafialnym została odprawiona Msza święta dziękczynna za dar świątobliwego życia Sługi Bożego oraz o łaskę rychłej Jego beatyfikacji. Uroczystą Eucharystię w powyższej intencji odprawił prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych – o. Szczepan Praśkiewicz, a Słowo Boże wygłosił prowincjał Warszawskiej Prowincji – o. Marian Stankiewicz. We wspólnej modlitwie wzięli udział wierni parafii Niegowić – Rodacy Sługi Bożego, członkowie Rodziny Gądków, Współbracia Zakonu Karmelitów Bosych oraz Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus.
Następnie – pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Pawła Sukiennika – odbyło się poświęcenie placu i fundamentów budującego się Domu Pamięci Sługi Bożego O. Anzelma Gądka OCD w Marszowicach. Jest to miejsce, na którym stał Dom Rodziny Gądków i gdzie 120 lat temu Sługa Boży przyszedł na świat, pobierał pierwsze wychowanie, spędził swoje dzieciństwo, i skąd w 1895 r., w wieku jedenastu lat, wyruszył do Wadowic, by wejść na drogę powołania karmelitańskiego. Planowana budowla będzie rekonstrukcją domu rodzinnego o. Anzelma, z dodatkową salą przeznaczoną na gabloty z fotografiami oraz informacjami dotyczącymi Jego życia i działalności, z którymi będą mogli zapoznać się wszyscy zwiedzający. Ojciec Anzelm Gądek był wielkim czcicielem i apostołem Boskiego Dzieciątka Jezus, dlatego przed Domem Pamięci zostanie umieszczona statua Dzieciątka Jezus, które błogosławi wszystkim rodzinom i swoim czcicielom.
Wszystkim, którzy pragną włączyć się w to dzieło, by pomóc Siostrom Karmelitankom Dzieciątka Jezus w realizacji budowy Domu Pamięci, podajemy numer konta, na które można przysyłać ofiary: Bank PKO S.A. V/O w Łodzi,
Nr rachunku: 12 1240 1545 1111 0010 0097 7640
z dopiskiem: „Dar na budowę Domu Pamięci”
Muzeum, Archiwum i Postulacja Ojca Założyciela mieści się w łódzkim Domu Zgromadzenia, tam też można przekazywać informacje o łaskach otrzymywanych za Jego przyczyną.
Adres: Postulacja Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD
ul. Złocieniowa 38, 91-358 Łódź,
tel. (0-42) 659-24-97; 659-21-77
e-mail: azkarmel@archidiecezja.lodz.pl
www.archidiecezja.lodz.pl/azkarmel
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.