Założył zakon w... Sosnowcu

s. Konrada Dubel KDzJ

publikacja 24.02.2004 10:57

Po powrocie do kraju został wychowawcą kleryków i wykładowcą teologii w zakonnym seminarium duchownym. Znany był wówczas w Krakowie jako wybitny duszpasterz, kaznodzieja i kierownik duchowy. W 1914 r. został dyrektorem erygowanego w Krakowie przy klasztorze karmelitów bosych Bractwa Dzieciątka Jezus i autorem tekstów nabożeństwa do Dzieciątka Jezus.



24 lutego br. mija 120 lat od przyjścia na świat Sługi Bożego Ojca Anzelma od św. Andrzeja Corsini (Macieja Józefa Gądka 1884-1969) OCD, Założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Sługa Boży urodził się w Marszowicach, parafii Niegowić (obecnie archidiecezja krakowska), w głęboko religijnej rodzinie Antoniego Gądka (1854-1915) i Salomei z Kowalskich (1856-1899) jako trzecie ich dziecko. Ochrzczony został następnego dnia po urodzeniu. Ojciec był zarządcą majątku miejscowych ziemian Włodków. Po ukończeniu nauki w szkole ludowej w Niegowici, Maciej uczył się w wadowickim gimnazjum, mieszkając w internacie karmelitów bosych, gdzie dane mu było żyć w bliskości św. o. Rafała Kalinowskiego. W 1901 r. wstąpił do nowicjatu karmelitów i po roku złożył w Czernej profesję zakonną. Studiował w Rzymie i tam też w 1907 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po powrocie do kraju został wychowawcą kleryków i wykładowcą teologii w zakonnym seminarium duchownym. Znany był wówczas w Krakowie jako wybitny duszpasterz, kaznodzieja i kierownik duchowy. W 1914 r. został dyrektorem erygowanego w Krakowie przy klasztorze karmelitów bosych Bractwa Dzieciątka Jezus i autorem tekstów nabożeństwa do Dzieciątka Jezus. Od 1918-20 był przeorem w Wadowicach, gdzie założył Niższe Seminarium. W 1921 r., jako pierwszy prowincjał wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych, założył – przy współudziale Sługi Bożej M. Teresy Janiny Kierocińskiej (1885-1946) – kontemplacyjno-czynne Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, któremu przekazał charyzmat dziecięctwa duchowego. Siostry rozpoczęły swą działalność w Sosnowcu. W 1925 r. został przez generała zakonu powołany do Rzymu, gdzie w 1926 r. założył Międzynarodowe Kolegium Karmelitów Bosych – Teresianum i przez prawie 20 lat był jego rektorem. W tym czasie przez 16 lat był radnym generalnym zakonu. Przełożeni generalni delegowali go do wizytowania prowincji zakonnych i załatwiania trudnych spraw. Również papież Pius XI powierzał mu wiele odpowiedzialnych misji. Spełnił je z wielkim poświęceniem i posłuszeństwem Kościołowi, wykazując przy tym wielką roztropność, miłość dusz ludzkich i wzniosły ideał życia kapłańskiego. Z nominacji papieża Piusa XII, w latach 1940-50, był konsultorem Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów.

Po powrocie do Polski w 1947 r. jeszcze trzykrotnie był wybierany prowincjałem Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Swój urząd, który przyszło mu pełnić w trudnym okresie historii Kościoła w Polsce, spełniał z wielką roztropnością i miłością. W pamięci swoich podwładnych pozostał jako prawdziwy Ojciec wszystkich, rozmodlony i niezwykle pracowity kapłan i zakonnik. Odznaczał się wielką gorliwością o chwałę Bożą, cierpliwością, delikatną miłością bliźniego, pokorą, prostotą, pogodą ducha i wielkim pokojem, którymi to cnotami promieniował na swoje otoczenie. Przez całe życie wytrwale dążył do świętości, kontemplował tajemnicę dziecięctwa Jezusowego i naszego usynowienia przez łaskę, czcił Dzieciątko Jezus, Matkę Najświętszą, św. Józefa. Uczył naśladować świętych Karmelu, zwłaszcza św. Teresę od Dzieciątka Jezus, którą uczynił Patronką Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, a jej „małą drogę” uczynił niejako obowiązującą w tym Zgromadzeniu.

Więcej na następnej stronie

Ostatnie 9 lat życia spędził w Łodzi. Mimo słabego zdrowia, wiernie wypełniał powołanie karmelitańskie, oddawał się życiu kontemplacyjnemu, do końca brał udział życiu wspólnotowym, wiele pisał. Zmarł w opinii świętości w uroczystość św. Teresy od Jezusa, reformatorki Karmelu, 15.X.1969 r. w klasztorze Karmelitów Bosych w Łodzi. W 1990 r. doczesne szczątki o. Anzelma przeniesiono z cmentarza św. Rocha do przedsionka kościoła karmelitów w Łodzi.

Na prośbę Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus – Ks. Arcybiskup Władysław Ziółek 2 lutego 2002 r. rozpoczął w Łodzi jego proces beatyfikacyjny. Aktualnie Trybunał procesu przesłuchał już świadków życia o. Anzelma, a w Postulacji trwają prace nad badaniem dokumentów i pism Sługi Bożego.

Spuścizna pisarska Sługi Bożego zawiera m.in. zbiór kazań, artykuły liturgiczne, ascetyczne, o duchowości karmelitańskiej; przemówienia, komentarz na regułę karmelitańską, konstytucje Zgromadzenia, kilka serii konferencji rekolekcyjnych dla kapłanów, osób konsekrowanych; traktaty: o wychowaniu zakonnym i dziecięctwie duchowym oraz zespół ok. 10 tys. listów z zakresu kierownictwa duchowego, które adresaci z pietyzmem zachowali.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus od kilku lat publikują pisma o. Anzelma w serii „Biblioteka Założyciela”, pod redakcją O. dr Ottona Filka OCD. Pisma te drukowane są przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie. W 2003 r. został wydany siódmy tomik serii: Traktat o dziecięctwie duchowym, w którym Sługa Boży podaje fundamentalne założenia teologiczne duchowości dzięcięctwa. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, dlatego o. Anzelm proponuje drogę dziecięctwa nie tylko osobom zakonnym, kapłanom, lecz także świeckim, młodzieży i osobom w podeszłym wieku. Przeszczepiając na grunt polski duchowość terezjańską i pracując nad rozwojem własnej świętości, Sługa Boży nakreślił okresy życia duchowego aż do szczytów doskonałości chrześcijańskiej. W dziecięctwie duchowym widział doskonałą syntezę życia duchowego, jakiej potrzebują nasze czasy. Jest to droga zaufania, pokory, prostoty, radości, szczerości z Bogiem, z samym sobą i bliźnimi, w codziennym oddaniu się w ofiarnej miłości. Wymaga ona jednak ducha wiary, wierności swoim obowiązkom jako woli Bożej, zapomnienia o sobie, a nade wszystko dziecięcego usposobienia wobec Ojca niebieskiego – na wzór synowskiego usposobienia Jezusa Chrystusa.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus starają się dążyć do świętości drogą duchowego dziecięctwa wytyczoną przez przykład życia i pisma swoich świątobliwych Założycieli. Obecnie Zgromadzenie liczy ponad 500 sióstr i prowadzi działalność w 12 krajach. W Polsce siostry pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej; od 30 lat pracują na misjach w Burundi i Rwandzie, a od roku także w Kamerunie. Posiadają ponadto placówki we Francji, Austrii i w Rzymie. Przed kilkunastu laty, zgodnie z pragnieniami o. Założyciela, siostry podjęły pracę ewangelizacyjną w krajach byłego bloku komunistycznego: na Łotwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Czechach i na Słowacji. Dom Generalny Zgromadzenia znajduje się w Polsce: 05-260 Marki, ul. Pomnikowa 10 B.

Więcej na następnej stronie

Obchody 120 rocznicy urodzin Sługi Bożego O. Anzelma Gądka OCD miały miejsce w Niegowici, w niedzielę 22 lutego br. W tym dniu, o godz. 9.00, w kościele parafialnym została odprawiona Msza święta dziękczynna za dar świątobliwego życia Sługi Bożego oraz o łaskę rychłej Jego beatyfikacji. Uroczystą Eucharystię w powyższej intencji odprawił prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych – o. Szczepan Praśkiewicz, a Słowo Boże wygłosił prowincjał Warszawskiej Prowincji – o. Marian Stankiewicz. We wspólnej modlitwie wzięli udział wierni parafii Niegowić – Rodacy Sługi Bożego, członkowie Rodziny Gądków, Współbracia Zakonu Karmelitów Bosych oraz Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Następnie – pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Pawła Sukiennika – odbyło się poświęcenie placu i fundamentów budującego się Domu Pamięci Sługi Bożego O. Anzelma Gądka OCD w Marszowicach. Jest to miejsce, na którym stał Dom Rodziny Gądków i gdzie 120 lat temu Sługa Boży przyszedł na świat, pobierał pierwsze wychowanie, spędził swoje dzieciństwo, i skąd w 1895 r., w wieku jedenastu lat, wyruszył do Wadowic, by wejść na drogę powołania karmelitańskiego. Planowana budowla będzie rekonstrukcją domu rodzinnego o. Anzelma, z dodatkową salą przeznaczoną na gabloty z fotografiami oraz informacjami dotyczącymi Jego życia i działalności, z którymi będą mogli zapoznać się wszyscy zwiedzający. Ojciec Anzelm Gądek był wielkim czcicielem i apostołem Boskiego Dzieciątka Jezus, dlatego przed Domem Pamięci zostanie umieszczona statua Dzieciątka Jezus, które błogosławi wszystkim rodzinom i swoim czcicielom.

Wszystkim, którzy pragną włączyć się w to dzieło, by pomóc Siostrom Karmelitankom Dzieciątka Jezus w realizacji budowy Domu Pamięci, podajemy numer konta, na które można przysyłać ofiary: Bank PKO S.A. V/O w Łodzi,

Nr rachunku: 12 1240 1545 1111 0010 0097 7640

z dopiskiem: „Dar na budowę Domu Pamięci”

Muzeum, Archiwum i Postulacja Ojca Założyciela mieści się w łódzkim Domu Zgromadzenia, tam też można przekazywać informacje o łaskach otrzymywanych za Jego przyczyną.

Adres: Postulacja Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD

ul. Złocieniowa 38, 91-358 Łódź,

tel. (0-42) 659-24-97; 659-21-77

e-mail: azkarmel@archidiecezja.lodz.pl

www.archidiecezja.lodz.pl/azkarmel