Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zalicza się do tzw. Sanktuariów ponadregionalnych (tj. znanych daleko poza granicami diecezji). Jest to jedno z najstarszych sanktuariów i najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów w południowo-wschodniej Polsce.
Po kilkudziesięciu latach szopka wymagała gruntownego remontu. Rozpoczęto go w styczniu 1994 roku, a ukończono w czerwcu 1994 r. Praca była trudna i ciężka, trwała 6 miesięcy. Pracy tej podjął się O. Kazimierz Zymuła. Nowe tło namalował O. Czesław Kudroń. Wymieniono lalki na kole wokół żłóbka, dodano wiele nowych elementów, odnowiono gruntownie figurki na głównym pasie, zmieniono stroje. Stroje dla postaci zakonników szył Br. Wacław, stroje historyczne i ludowe szyła pani Maria Maluciak.
Dzięki ich pracy do dziś tuchowska ruchoma szopka cieszy oczy tysiące ludzi pielgrzymujących do sanktuarium.
"Chorągiew Maryi"
Tuchowskie Sanktuarium posiada własny biuletyn. Jest to periodyk wychodzący 6 razy do roku z okazji większych uroczystości roku liturgicznego (Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc) i ważniejszych dat z życia sanktuarium (Wielki Odpust Tuchowski 2-7 lipca, Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu M.B. Tuchowskiej)
Pierwszy numer czasopisma ukazał się w lutym 1989 roku. Była to raczej broszurka informująca o Misjach Świętych mających się odbyć w parafii Nawiedzenia N.M.P. w Tuchowie, w dniach 12-19 lutego.
Tegoż samego jednak roku ukazał się drugi numer - bożonarodzeniowy - posiadający już 12 stronic i noszący tytuł "Chorągiew Maryi". Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz parafii - O. Stanisław Madeja. Tytuł czasopisma nawiązuje do historycznej "Chorągwi Maryi" ukazującej się w Tuchowie w latach 1904-1939 jako miesięcznik o tematyce maryjnej.
Od początku „Chorągiew Maryi" drukowania jest w Małej Poligrafii Redemptorystów w Tuchowie, w zmiennym nakładzie (1000 egzemplarzy – numer adwentowy, 5000 - numer Odpustowy). Grono czytelników stanowią parafianie i pielgrzymi nawiedzający sanktuarium. Kazimiera Kałużna - pracownica kancelarii parafialnej i współinicjatorka dzieła - wysyła dziś 30 egzemplarzy indywidualnym prenumeratorom, i z racji urzędowych m.in. do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej w Warszawie, uniwersyteckiej biblioteki w Łodzi i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
9-osobowy skład Redakcji stanowią Redemptoryści i przedstawiciele laikatu. Są to ludzie różnych zawodów, amatorzy - wolontariusze, głównie parafianie. Na łamach czasopisma goszczą zgromadzenia sióstr zakonnych z Tuchowa, czytelnicy (najczęściej poprzez udział w ankietach), młodzież, publikująca poglądy i opinie. Do stałych pozycji każdego numeru należą: słowo proboszcza, rozważania modlitewne, kronika życia parafii, kalendarz liturgiczny, rodzima poezja, "kartki z podróży".
Wywiady z misjonarzami, historia tutejszego regionu, podejmowali tematów dotyczących każdego człowieka, to tylko niektóre z walorów biuletynu, podkreślanych przez czytelników mieszkających poza krajem.
W swej treści "Chorągiew Maryi" – jest głosem w dyskusji nad sensownością życia, próba podzielenia się nie tyle wiedzą, co refleksją. Dzięki publikacjom duszpasterzy staje się dla czytelników szansą osobistego rozwoju i formacji duchowej. Ze względu na bogaty zapis faktograficzny tworzy tradycję, będąc jedyną w swoim rodzaju kroniką środowiska. Biuletyn wydawany jest również w wersji internetowej. Można odnaleźć go na sanktuaryjnych stronach internetowych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.