Taką opinię wyraził dyrektor Caritas Grecji Stanislao Stouraitis. Przypomniał przy tym, że chodzi kraj jest już zubożony i zadłużony, a do tego obciążony kryzysem migracyjnym.
Już w tej chwili bilans pożarów to dwa i pół tysiąca spalonych domów i cztery tysiące uszkodzonych. Zniszczone zostały miejscowości turystyczne i znajdująca się w nich infrastruktura. Wszystko to dotyczy kraju, w którym turystyka jest istotnym źródłem dochodu i który został zmuszony przez Unię Europejską do wdrożenia drastycznych oszczędności. Koszt tych działań zapłacili zwykli ludzie, nie politycy - zwraca uwagę szef Caritas. Organizacja ta wspiera tworzenie małych firm, jako antidotum na znaczne bezrobocie. Obciążenia podatkowe są jednak tak znaczne, że firmy nie są w stanie rozwinąć działalności, a młodzi czują się zmuszeni do emigracji.
Grecy czują się zdradzeni i opuszczeni przez Unię Europejską - zauważa Stanislao Stouraitis. Jak podkreśla, jest to tym wyraźniejsze, że na plagę kryzysu gospodarczego nakłada się jeszcze plaga fali migrantów. Dotknięta kryzysem Grecja znajduje się na pierwszej linii pomocy. Z konieczności pomoc migrantom to główny obszar działania Caritas.
Wczoraj Caritas Polska poinformowało, że przekaże na pomoc ofiarom pożarów w Grecji sto tysięcy złotych. Rozpoczęło tez zbiórkę na ten cel. Więcej informacji na temat możliwości pomocy TUTAJ.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.