Zakaz publicznego sprawowania posługi dla kard. McCarricka

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, na polecenie papieża Franciszka, polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej - poinformował wiernych arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan. Jak wynika z komunikatu, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. 87-letni kardynał McCarrick, utrzymując że jest niewinny, zaakceptował tę decyzję.

W komunikacie kard. Dolan poinformował, że do archidiecezji nowojorskiej wpłynęło doniesienie o nadużyciu sprzed czterdziestu pięciu lat, popełnionym przez emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, kardynała Theodora McCarricka. W chwili popełnienia przestępstwa był on kapłanem tej diecezji. Było to pierwsze oskarżenie wniesione przeciw niemu. Zarzut został zbadany przez funkcjonariuszy organów ścigania, a następnie został dokładnie zbadany przez niezależną agencję kryminalistyczną. Kardynał McCarrick został powiadomiony o oskarżeniu. Podtrzymał twierdzenie o swej niewinności, w pełni współpracując podczas śledztwa. Stolica Apostolska również została powiadomiona i zachęcała do kontynuowania tego procesu.

Wyniki śledztwa zostały przekazane Archidiecezjalnej Komisji Rewizyjnej, doświadczonej grupie profesjonalistów, w tym prawnikom, ekspertom wymiaru sprawiedliwości, rodzicom, psychologom, kapłanowi i siostrze zakonnej. Uznała ona zarzuty za wiarygodne i uzasadnione.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, na polecenie papieża Franciszka, polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej. Kardynał McCarrick, utrzymując że jest niewinny, zaakceptował tę decyzję.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jaś
  21.06.2018 08:38
  Popieram bezwzględne karanie pedofilów. Jednak w nawet zabójstwach prawo większości państw stosuje instytucję przedawnienia. Dlaczego więc Kościół nie stosuje tej procedury w stosunku do pedofilów? Przecież po tylu latach człowiek ten raczej na pewno się nawrócił i zadośćuczynił w możliwy sposób. Wprawdzie amerykańskie prawo też do tej pory ściga Polańskiego, ale jaki jest zatem sens szeroko stosowanej w wielu krajach procedury przedawnienia - przecież musi ona z czegoś wynikać. Poza tym- czy po tylu latach - można przeprowadzić obiektywne śledztwo? W momencie popełniania czynu był zwykłym księdzem , a potem nie bez powodu doszedł do godności purpurata. A co z dziełami, jakich dokonał ten człowiek po tym fakcie - nagle przestają się liczyć? A co , gdyby został papieżem? Czuję tu jakąś niesprawiedliwość.
 • Daniel
  21.06.2018 16:49
  Rozumiem, że konieczne są różne przeciwdziałania i procedury odnośnie pedofilii, ale odnoszę wrażenie, że to wszystko może się obrócić przeciwko kapłanom i Kościołowi. Odnoszę wrażenie, że teraz będzie miało miejsce niejednokrotne ''wylewanie dziecka z kąpielą''. Problemem nadużyć seksualnych jest też to, że łatwo w nie kogoś wrobić, rzekome ofiary mogą stosować sztuczki i manipulacje psychologiczne. Czy automatyczne publiczne ''skreślanie '' kogoś tzn. jakiegoś kapłana jest w porządku??. Dzieje się to często wtedy, kiedy nie ma jeszcze wyroku i mocnych dowodów winy..
 • highwayman
  21.06.2018 20:37
  Sytuacja jest patowa, bo z jednej strony Kościół nie raz już chronił wbrew prawdzie swoich ludzi, a z drugiej zdarzały się przypadki, że księża (np. kardynał Bernardin ) byli bezprawnie oskarżani. Nikt nie może się czuć bezpieczny. (A wystarczyłoby poświęcić Rosję NMP!)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2