O niedziele wolne od pracy apelował na Jasnej Górze do rządzących abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy.
W spotkaniu wzięło udział ok. 7 tys. osób, w tym goście z zagranicy. Brać kolejarska modliła się o rozwój polskich kolei, jedność, bezpieczeństwo na torach i przywrócenie etosu kolejarza.
Abp Jędraszewski zauważył, że na przykładzie kolejarzy, najlepiej widać, jaką cenę ponoszą ci, którzy zmuszani są do pracy w niedzielę i święta, nie po to by służyć, ale by wzbogacać innych. - To prawdziwy wyzysk człowieka przez człowieka i naruszenie podstawowych praw - mówił kaznodzieja i dodawał: „jako naród, który po tylu dziesiątkach lat wychodzi ze stanu zniewolenia jesteśmy szczególnie zobowiązani do tego, aby troszczyć się o nas wszystkich nawzajem, w duchu braterstwa i solidarności, by troszczyć się o dziedzictwo narodowe, o polską tradycję”.
Metropolita krakowski ponowił apel Prezydium Episkopatu do rządzących, aby bronili prawa do wolnej niedzieli dla każdego, kto w niedzielę nie musi pracować.
Pielgrzymka była dla kolejarzy okazją do umocnienia się w wierze, by „iść i głosić”, pełniąc służbę nie tylko na polskiej ziemi, ale by razem z przedstawicielami innych krajów europejskich, zjednoczeni w Unii Chrześcijańskich Kolejarzy, budować Europę silną Bogiem.
Kolejarze cieszą się, że na ich mundury wrócił orzeł w koronie z krzyżem. Deklarują, że swą pracę widzą nade wszystko jako służbę i zachęcają, by korzystać z kolei, przyczyniając się, także w ten sposób, do rozwoju tej bardzo ważnej gałęzi polskiej gospodarki.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.