Stworzenie komisji „ad hoc”, aby uleczyć rany przeszłości, oczyścić pamięć i stworzyć wspólną przyszłość – to propozycja kard. Kurta Kocha w sprawie Ukrainy i Kościoła greckokatolickiego.
W nocie dołączonej do wczorajszego przemówienia, które wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, czytamy:
„Odnośnie do bolesnej sytuacji na Ukrainie, szczególnie relacji Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, uważam, że jednym z owoców spotkania Papieża i patriarchy Cyryla w Hawanie mógłby i powinien być powrót do dialogu na wielu szczeblach. Na poziomie historycznym wydaje się niezbędna współpraca, która bez wątpienia będzie trudna i długa, na temat ran z przeszłości zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, aby oczyścić pamięć. Bez uzdrowienia pamięci trudno wyobrazić sobie wspólną przyszłość”.
Kard. Koch stwierdził, że należy także rozmawiać o aktualnych problemach, które jego zdaniem dotyczą bardziej spraw narodowych i politycznych, aniżeli teologicznych, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą we wzajemnym współżyciu.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.