„To wielkie wyzwanie w sensie pozytywnym” – powiedział kard. Peter Turkson o kierowaniu Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Ten nowy organ watykańskiej administracji został utworzony decyzją Franciszka 1 stycznia 2017 r. Łączy on w sobie dawne Papieskie Rady „Iustitia et Pax”, „Cor Unum”, Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia, choć obecnie, jak przyznaje stojący na jego czele hierarcha, pracownicy starają się jeszcze wypracować jednolity system działania. „Naszym najważniejszym zaangażowaniem pozostaje pokazanie, że taka zmiana jest możliwa i że jej dokonaliśmy” – wyznał w tej kwestii kard. Turkson.
W nowej dykasterii, pozostającej ciągle w fazie tworzenia, jedna z sekcji – również na razie – znajduje się bezpośrednio pod nadzorem Ojca Świętego. Chodzi tu o komórkę dotyczącą spraw migrantów i uchodźców. Odpowiedzialni za nią ojcowie Fabio Baggio i Michael Czerny, jak podkreślił kardynał, „omawiają wszystko z Papieżem otrzymują instrukcje bezpośrednio od niego”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.