Pozostawiam wam pokój, obdarzam was moim pokojem. Ale Ja nie obdarzam was w taki sposób, jak czyni to świat. Nie pozwólcie, aby wasze serca były wstrząśnięte i nie lękajcie się. (J 14, 27)
270. Do czego potrzebny jest Bóg, gdy chce się pokoju?
Pokój jest przede wszystkim cechą Bożą, a dopiero następnie naszą ludzką misją. Ten, kto chce budować pokój bez Boga, zapomina, że nie żyjemy już w raju, lecz jesteśmy grzesznymi ludźmi. Nasz pozbawiony pokoju stan wskazuje na to, że rozpadła się jedność ludzkości z Bogiem. Ludzka historia jest naznaczona przemocą, podziałem i rozlewem krwi. Ludzie tęsknią za pokojem, który utracili przez grzech, jednocześnie tęskniąc w ciszy za Bogiem.
271. Co wspólnego mają Jezus i pokój?
Jezus Chrystus „jest naszym pokojem” (Ef 2, 14). Już prorocy w Starym Testamencie przepowiedzieli, że kiedyś nadejdzie potężny wysłaniec Boga (z hebr. „Mesjasz”, a z gr. „Chrystus”), który sprowadzi długo wyczekiwaną epokę pokoju, nowy świat, w którym „wilk zamieszka wraz z barankiem” i „pantera z koźlęciem razem leżeć będą” (Iz 11, 6). Miał on być „Księciem Pokoju” (Iz 9, 5). Chrześcijanie wierzą, że Jezus jest tym początkiem nowego świata. Jest osobą, która przynosi pokój – przez uwolnienie nas z niewoli grzechu dotarł do korzeni niezgody. Jezus Chrystus przez swą śmierć na krzyżu pogodził człowieka z Bogiem, a także zburzył mur wrogości między ludźmi.
272. Dlaczego chrześcijanie muszą szerzyć pokój?
Jezus Chrystus zbudował fundamenty pokoju między niebem a ziemią i otworzył wszystkie drzwi do życia w pojednaniu i wewnętrznej radości. Ale Jego pokój nie rozprzestrzenia się sam z siebie. Ludzie mają wolność: mogą ufnie przyjąć ofertę pojednania Boga albo nie wierząc, ją odrzucić. Oprócz tego ludzie muszą usłyszeć o tym, że pokój jest możliwy w Bogu, zarówno w ich życiu prywatnym, jak i między skłóconymi grupami czy narodami. Mogą się o tym przekonać, gdy spotykają się z pojednanymi ludźmi: ludźmi, którzy nie oddają ciosów, nie mszczą się, nie używają przemocy. Przekazywanie Ewangelii pokoju w słowach i czynach tworzy początki prawdziwego pokoju.
273. Czy tylko chrześcijanie mają misję budowania pokoju?
Pokój jest wartością, którą znają wszyscy ludzie, i powszechnym obowiązkiem. Ale pokój jest nie tylko dobrem wartościowym, lecz także bardzo kruchym. Pokój musi być pielęgnowany dzień za dniem. Pokój może istnieć tylko wtedy, gdy nie tylko chrześcijanie, ale także niechrześcijanie zrozumieją, że wszyscy są odpowiedzialni za zgodne, sprawiedliwe i życzliwe współistnienie.
274. Jak chrześcijanin zaczyna budować pokój?
Pokój nie zaczyna się przy stołach negocjatorów. Pokój, który przychodzi z góry, zaczyna się w sercu pojedynczego człowieka; stamtąd się rozprzestrzenia. Pokój sam w sobie można znaleźć w modlitwie i w słuchaniu słowa Bożego. Ważne są także sakramenty, szczególnie spowiedź, która jest prawdziwym sakramentem pokoju. Można także dojść do wewnętrznego pokoju, gdy robi się pierwszy krok w kierunku bliźniego z prawdziwą miłością. Chrześcijanie nie znają innego sposobu, by żyć razem w pokoju, niż ciągła gotowość do wybaczenia i pojednania. Własny pokój rozchodzi się na rodzinę, na grono przyjaciół i ostatecznie także na całe społeczeństwo.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.