Pozostawiam wam pokój, obdarzam was moim pokojem. Ale Ja nie obdarzam was w taki sposób, jak czyni to świat. Nie pozwólcie, aby wasze serca były wstrząśnięte i nie lękajcie się. (J 14, 27)
Niektórzy mówią, że pokój jest brakiem wojny. Inni uważają, że pokój to stabilna równowaga między wrogimi sobie ludźmi. Te definicje są jednak niewystarczające. Pokój to bycie szczęśliwym we właściwym porządku Boga. Ten rodzaj pokoju jest naszym celem. Znajdujemy się na drodze do pokoju, kiedy staramy się budować świat sprawiedliwości i miłości. Wtedy znajdujemy się po stronie wszystkich ludzi, którzy w szczerości serca szukają prawdy, sprawiedliwie dbają o pomyślność i bezpieczeństwo innych ludzi i bezinteresownie obdarowują ich miłością. Udział w Bożym działaniu mamy także wtedy, gdy na wszelkie sposoby bronimy ludzkich praw i umacniamy je.
276. Od czego rozpoczyna Kościół, angażując się w sprawę pokoju?
Kościelna oferta pokoju łączy się z pokojem Chrystusa i różni się od innych strategii rozwiązywania konfliktów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14, 27). Pokój Chrystusa jest miłością, która wyraziła się najpełniej w Jego zgodzie na krzyż. „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2, 24). Kościół żyje wiarą w bezwarunkową miłość, którą Bóg ofiaruje każdemu człowiekowi. Z wyzwalającej wiary w tę Bożą miłość powstaje nowy sposób odnoszenia się do pojedynczego człowieka, do narodów i do grup społecznych. Tam gdzie są chrześcijanie, musi panować pokój.
Ludzie potrafią czynić innym ludziom przerażające rzeczy: szydzić, pozbawiać praw, kłamać i oszukiwać. Zamiast być rozgoryczonym z powodu czegoś, czego nie możemy usunąć ze świata raz na zawsze, chrześcijanie mają inną możliwość budowania i osiągania pokoju: przebaczenie. Przebaczenie nie bagatelizuje zła i nie cofa czegoś, co już się wydarzyło. Przebaczenie oznacza włączenie Boga, który „odpuszcza wszystkie twoje winy” i „leczy wszystkie twe niemoce” (Ps 103, 3). Ludzie mają ze wsparciem Boga odpowiednią siłę, by wybaczać i umożliwiać kolejne początki tam, gdzie wydaje się to ponad ludzkie siły.
278. Co robi Kościół w celu osiągnięcia pokoju?
Kościół przede wszystkim modli się o pokój, a modlitwa – według wiary chrześcijan – ma moc przemiany świata. Poza tym modlitwa jest ważnym źródłem siły dla chrześcijańskiego zaangażowania w budowanie pokoju. Kościół w swoim nauczaniu nie przestaje się domagać pokoju i zobowiązywać do niego wierzących. 1 stycznia Kościół świętuje Światowy Dzień Pokoju i próbuje przez organizowane przez siebie wydarzenia (np. Światowe Dni Młodzieży) szerzyć atmosferę pokoju i miłości. W ten sposób Kościół pokazuje, że wierzy w cywilizację miłości i pokoju oraz że ta cywilizacja jest możliwa nie tylko teoretycznie, ale też praktycznie. Gdy chrześcijanie kierują się Ewangelią, umożliwiają największy postęp pokoju na świecie.
279. W jaki sposób Kościół angażuje się politycznie w sprawy pokojowe?
Kościół podejmuje wszelkie kroki, by budować pokój i przyczyniać się do jego utrzymania szczególnie w około 180 krajach, w których jest dyplomatycznie reprezentowany przez Stolicę Apostolską. Kościół broni praw człowieka (np. wolności wyznania czy ochrony życia), wzywa do rozbrojenia oraz ekonomicznego i społecznego rozwoju, by utworzyć bazę pokojowego współistnienia w społeczeństwie. Stolica Apostolska wysyła także mediatorów na obszary objęte wojną oraz doradza i mediuje w sytuacjach kryzysowych, jak np. papież Jan XIII między prezydentem USA Johnem F. Kennedym i premierem ZSRR Nikitą Chruszczowem w czasie kryzysu kubańskiego w 1961 roku albo Wspólnota Sant’Egidio, która w 1992 roku wydatnie przyczyniła się do zawarcia traktatu pokojowego dla Mozambiku, kończącego 16-letnią wojnę domową.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.