22 czerwca ks. prof. Michał Heller odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Uchwałę nadającą wyróżnienie senat uczelni podjął 18 kwietnia, uzasadniając przyznanie ks. prof. Michałowi Hellerowi tytułu doktora honoris causa w uznaniu dla "wyznaczania przez niego nowych kierunków badawczych w kosmologii relatywistycznej i kosmologii kwantowej, wkładu w odnowę filozofii przyrody, filozofii nauki oraz historii nauki, skutecznego budowania mostów między nauką a wiarą, świadectwa wiary o wymiarze racjonalnym, zasług dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz współpracy z licznymi organizacjami i towarzystwami".
- Przejawem budowania mostów między nauką a wiarą przez księdza profesora jest ciągłe wskazywanie na istotną potrzebę dialogu nauki i religii w rozwiązywaniu trudnych problemów z zakresu współoddziaływania nauki, filozofii i teologii - mówił podczas uroczystości ks. prof. Janusz Mastalski, prorektor UPJPII, odczytując uzasadnienie uchwały uczelni.
Poprzez świadectwo swojej wiary ks. prof. M. Heller potrafi docierać do ludzi o różnych przekonaniach, a dzięki pracy na polu nauki, filozofii i teologii rozsławia UPJPII na całym świecie, zyskując grono uczonych i naśladowców.
- Warto zwrócić uwagę na wspaniałą cechę księdza Hellera, którą jest interdyscyplinarna otwartość w poszukiwaniu prawdy. Tym razem idzie o prace nad zbudowaniem pomostu między nauką i teologią, co ściśle wiąże się z programem nowej teologii. Według ks. Hellera, jednym z głównych problemów stojących przed teologią XXI wieku jest jej dialog z naukami przyrodniczymi - mówiła w swojej laudacji prof. dr hab. Alicja Michalik, dodając, że nie jest możliwe przedstawienie pełnego dorobku księdza profesora, prowadzi on bowiem badania na bardzo szerokim i tematycznie zróżnicowanym obszarze. Wśród najważniejszych są m.in. pionierskie badania zjawiska osobliwości, wnikliwa refleksja nad matematycznością przyrody, nowa koncepcja filozofii przyrody jako filozofii w nauce czy zbudowanie mostów między naukami przyrodniczymi a filozofią i teologią.
Ks. kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz UPJPII, gratulując ks. prof. Hellerowi wyróżnienia, przypomniał, że Jan Paweł II darzył go wielkim uznaniem i szacunkiem, a także cenił jego zdanie m.in. podczas pisania encykliki "Fides et ratio".
Ks. prof. Michał Heller - teolog, filozof i kosmolog - urodził się w 1936 r. w Tarnowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. Jest pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest też założycielem, fundatorem oraz dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, a także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Za swoją pracę dostał wiele nagród, wyróżnień i tytułów doktora honoris causa - w 2008 r. otrzymał m.in. prestiżową nagrodę Templetona przyznawaną za pokonywanie barier między nauką i religią.
Ci, którzy znają księdza profesora, podkreślają, że jest on człowiekiem niezwykle skromnym, mającym moc przyciągania ludzi, którzy przy nim uspokajają się i wzrastają intelektualnie. Ks. prof. Heller jest też wielkim smakoszem kawy. W wolnych chwilach lubi... latać - na symulatorze lotów, przed ekranem komputera.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).