O darze niepełnosprawności, granicach miłosierdzia oraz o wierze w Boga, który dopuszcza cierpienie z Janiną Ochojską, założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej rozmawiają Alicja Górska i ks. Wojciech Parfianowicz.
Ks. Wojciech Parfianowicz: Kule, których Pani używa, to nie to samo co kijki do nordic-walkingu. Jednak to świat ludzi zdrowych i wysportowanych jest często bardziej unieruchomiony od Pani. Co sprawia, że mimo kłopotów z chodzeniem, potrafi Pani biec w stronę człowieka, który woła o pomoc?
Janina Ochojska: To potrzeba serca, ale i rozumu. Ja po prostu nie zgadzam się z tym, że co kilka sekund na ziemi umiera człowiek z głodu, że miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. To budzi mój głęboki sprzeciw. Coś trzeba z tym zrobić.
Alicja Górska: Zdarza się jednak, że w trudnym doświadczeniu choroby popadamy nawet w depresję, zadajemy pytanie: „Dlaczego ja?”. Pani w ośrodku w Świebodzinie usłyszała odpowiedź: „A dlaczego nie?” To pomogło Pani wyzwolić się z uczucia krzywdy, rozżalenia?
Dyrektor Wierusz powtarzał, że nam dano, a nie odebrano, że niepełnosprawność jest darem. Wtedy tego do końca nie rozumiałam, ale tak głęboko to we mnie utkwiło, że zmieniło moje życie. Zaakceptowałam niepełnosprawność w taki sposób, że ona stała się moją siłą. Wyrastałam w poczuciu, że mogę wszystko i tylko ode mnie zależy, co będę robić, a niepełnosprawność nie ma z tym nic wspólnego.
W.P.: Gdyby stanęła Pani przed Bogiem, a On zaproponowałby: „Mogę Cię natychmiast i całkowicie uzdrowić”, powiedziałaby Pani: „Tak, proszę!”, czy raczej: „Niech zostanie tak, jak jest?”
Niepełnosprawność jest częścią mojego życia. Ja nie zamieniłabym tego życia na żadne inne. Nie chciałabym być uzdrowiona. Fakt, chciałabym trochę lepiej chodzić, bo chętnie pojechałabym jeszcze do Sudanu, Somalii, Nepalu, czy Syrii, gdzie prowadzimy misje. Myślę, że moim życiem udowodniłam, że to rzeczywiście jest dar. Ja mam naprawdę ciekawe, wspaniałe życie, które jest potrzebne innym. Co ja tam będę Pana Boga prosiła o zdrowie. Są inne rzeczy, które są ważniejsze.
W.P.: No właśnie, są rzeczy ważniejsze niż zdrowie, ale wielu ludziom choroba zasłania wszystko inne. Co u Pani w życiu jest większe niż choroba, że pomimo niej, jest Pani szczęśliwa?
Niepełnosprawność na pewno nie jest niczym przyjemnym. To nie jest łatwe doświadczenie. Jednak większy od niej jest Pan Bóg. On wcale nie chciał, żebym ja cierpiała. On w ogóle nie chce, żebyśmy cierpieli. Bóg chce, żebyśmy kochali. Cierpienie po prostu jest i każdy w jakiś sposób go doświadcza. Ale ono nie sprawia, że nie możemy kochać. Nic nie przeszkadza w tym, żeby kochać innych ludzi. Ważne, aby wiedzieć, że każde cierpienie może stać się czymś twórczym. Można je przerobić na coś pozytywnego.
A.G.: W książce „Niebo to inni” mówi Pani, że własne cierpienie pozwoliło Pani zrozumieć wybór, którego dokonał Bóg. Czy cierpienie pomaga lepiej poznać Boga?
Tak. Leżąc w łóżku po operacjach, miałam wiele czasu na rozmyślanie. Bóg stał mi się bliższy. Jest dla mnie codziennością, kimś dobrym. Niektórzy pytają, jak to jest, że Bóg pozwala, aby ludzie ginęli na wojnie. To nie Pan Bóg zabija tych ludzi, tylko my, albo bezpośrednio, albo naszą obojętnością.
W.P.: Misją Polskiej Akcji Humanitarnej jest „czynienie świata lepszym przez zmniejszanie cierpienia”. Jednak ciągle przybywa ludzi, którzy cierpią. Nadal wybuchają nowe wojny, wciąż jest wielka niesprawiedliwość w dostępie do podstawowych dóbr. Jak rozumie Pani efektywność tego, co Pani robi?
Chodzi o zmniejszanie cierpienia poprzez powiększanie dobra. Wierzę w to, że naszymi dobrymi uczynkami powiększamy dobro w świecie. Nawet nie chcę zajmować się złem i je zmieniać. Złem zajmują się ludzie, którzy je czynią i pewnie będą to dalej robić. Ja chcę powiększać dobro. Każdy uratowany człowiek, każdy kanister wody, to jest coś, co ratuje życie ludzkie. Odbudowujemy szkoły, wspieramy rolnictwo, prowadzimy programy żywnościowe, dzięki czemu dzieci mają szansę rozwoju. Nie jesteśmy w stanie zapobiec kolejnym wojnom, to raczej sprawa polityków. Jednak prawdziwym miłosierdziem jesteśmy w stanie zmieniać świat. Zło jest tylko bardziej widoczne, ale więcej jest dobra. Jestem o tym przekonana. Gdyby dało się to jakoś policzyć, to byśmy to zobaczyli.
A.G.: Pomagając w Korei Północnej oskarżani byliście, że w ten sposób wspieracie tamtejszy reżim. Podobnie w czasie wojny na Bałkanach – byliście krytykowani za niesienie pomocy obu stronom. Niektórzy mówili, że niepotrzebnie przekroczyliście granicę serbską i pojechaliście do Belgradu. Czy są jakiekolwiek granice pomagania?
Nie ma granic dla miłosierdzia. Doświadczyłam tego na Bałkanach, kiedy pomagaliśmy i Chorwatom, i w Kosowie, w Bośni, i w Serbii. Pojechaliśmy do obozu, gdzie mieszkali uchodźcy serbscy, którzy uciekli z Bośni. Ci ludzie wcale nie chcieli tej wojny i też byli jej ofiarami. Byłam w szpitalu onkologicznym, w którym dzieci nie dostawały leków i nie mogły być leczone, bo na te leki było embargo. Nie można komuś odmówić leczenia tylko dlatego, że władze jego kraju zdecydowały się zaanektować Bośnię. Kim są nasi wrogowie? Komu byśmy mieli nie pomagać, bo zadecydowalibyśmy, że jego życie nie jest warte uratowania? Ja takich sytuacji nie widzę. Każdy człowiek, nawet ten, który źle czyni, jest człowiekiem. Wierząc w dobroć Pana Boga, wierzę też w to, że zbawienie jest dla wszystkich. Oczywiście nie możemy pomóc wszystkim, ale to zależy tylko od środków i fizycznych możliwości. To jedyne granice.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).