W stolicy Kazachstanu Astanie zakończyła się międzynarodowa konferencja "Religie przeciw terroryzmowi".
„Z zadowoleniem odnosimy się do spotkania Papieża Franciszka z Kościoła rzymskokatolickiego i patriarchy moskiewskiego Cyryla, którzy wykazali gotowość zwierzchników religijnych do odłożenia na bok wszystkich różnic i zaangażowania się w dialog w imię pokoju”. Czytamy o tym w komunikacie wydanym po zakończeniu w stolicy Kazachstanu Astanie międzynarodowej konferencji „Religie przeciw terroryzmowi”. Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych religii i wyznań z ponad 40 krajów. Delegacji katolickiej przewodniczył kard. Jozef Tomko.
Sygnatariusze dokumentu wzywają do globalnej i wspieranej przez wszystkich zwierzchników religijnych walki z terroryzmem. W kwestiach pokoju podkreślają także bardzo istotne znaczenie niedawnego spotkania w Watykanie Ojca Świętego z Ahmadem al-Tayyebem, wielkim imamem Al-Azhar w Kairze.
Pośród 28 punktów deklaracji znajdujemy słowa zdecydowanego potępienia dla wszelkich form terroryzmu i brutalnego ekstremizmu. Podkreśla się szczególnie sytuacje, gdy takie akty podsycane są przesłaniem religijnym, stojąc w sprzeczności z obowiązującym prawem i poszanowaniem wolności. Dokument mówi także o „solidarności z cierpiącymi wspólnotami religijnymi w niektórych częściach świata” oraz o zobowiązaniu do „eliminowania przyczyn terroryzmu takich jak ubóstwo, głód, bezrobocie, niestabilność i konflikty”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.