Brazylia: Skandal za skandalem

Brazylia przeżywa głęboki kryzys polityczny spowodowany korupcją na niespotykaną skalę.

Reklama

W minioną niedzielę w całym kraju odbyły się manifestacje, podczas których domagano się ustąpienia prezydent Dilmy Rousseff oraz ukarania wszystkich zamieszanych w okradanie państwa. Sytuację pogorszyła decyzja o mianowaniu oskarżonego o korupcję byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy szefem kancelarii jego następczyni. Wielu biskupów w zdecydowany sposób wypowiedziało się na temat ostatnich wydarzeń.

Brazylijski episkopat wielokrotnie wyrażał swoje zatroskanie o naprawę życia moralnego, ekonomicznego, politycznego i społecznego tego kraju. Przed kilku dniami ukazała się oficjalna nota skierowana do społeczeństwa, w której hierarchowie wyrażają niepokój o przyszłość kraju pogrążającego się w coraz głębszym kryzysie. Wzywają jednocześnie polityków do poszukiwania drogi mogącej doprowadzić do rozwiązania kryzysu, na skutek którego najbardziej cierpią biedni.

Kard. Odilo Pedro Scherer uważa, że kryzys ten ukazuje słabość aktualnego rządu. Odnosząc się do nominacji byłego prezydenta Luli na szefa kancelarii Dilmy Rousseff podkreśla, że „nie była to najlepsza rzecz, jaką zrobiono w aktualnym momencie historii”. Z drugiej strony hierarcha zauważa, że „obecny kryzys wzmocnił dojrzałość demokratycznych instytucji państwa i doprowadził do wzrostu politycznej świadomości społeczeństwa”. Z kolei kard. Orani João Tempesta z Rio de Janeiro zachęca wszystkich do umacniania jedności narodowej po to, by wszyscy żyli w duchu pokoju i nie dawali się sprowokować do nienawiści czy buntu. Na tę decydującą godzinę dla narodu brazylijskiego kardynał przyzywa Bożej pomocy i opieki Pani z Aparecidy.

Natomiast abp Walmor Oliveira de Azevedo uważa, że brazylijska polityka przeżywa obecnie sytuację chaosu, którego źródłem jest bałwochwalstwo pieniądza. Rodzi to wiele rozczarowań i niszczy jak najbardziej szlachetne znaczenie polityki, której celem jest promocja dobra wspólnego.  Z kolei bp Antonio Carlos Rossi Keller zaznacza, że Brazylijczycy zostali okradzeni z „nadziei, przyszłości i godności”, czyli tego wszystkiego, co jest dużo więcej warte niż wszystkie pieniądze. Hierarcha wyraża nadzieję, że kraj powstanie z ruiny do jakiej został doprowadzony.

Caritas Brazylii wraz z czterema organizmami duszpasterskimi episkopatu opublikowała list otwarty w obronie demokracji. Jego sygnatariusze wyrażają zaniepokojenie głębokim kryzysem w Brazylii. Podkreślają zarazem potrzebę przeprowadzenia śledztwa w celu wyjaśnienia obecnej sytuacji oraz przywrócenia poszanowania sprawiedliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama