Są już szczegóły programu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Zostały ogłoszone dokładnie pół roku przed tym wielkim wydarzeniem.
Za dokładnie 6 miesięcy - 26 lipca - Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się Mszą św. na Błoniach krakowskich, którą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Tematem przewodnim spotkania będzie: "Jan Paweł II - twórca ŚDM", a cytatem dnia słowa papieża Polaka: "Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. To zadanie powierzam Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!".
Także kolejne dni będą miały swoje główne motywy. 28 lipca, gdy na Błoniach odbędzie się powitanie papieża Franciszka (nie będzie wtedy Mszy św., a jedynie liturgia słowa), tematem będzie: "Radość młodych Polski i świata, witających papieża na ŚDM", a cytatem wypowiedź ojca świętego Franciszka: "Przyjdźcie do Niego i nie bójcie się! Przyjdźcie, by powiedzieć Mu z głębi waszych serc: »Jezu, ufam Tobie!«. Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne miłosierdzie".
Jak podkreśla ks. Stanisław Mieszczak, odpowiedzialny za liturgię podczas papieskiej wizyty, czwartkowe spotkanie będzie miało ważny wymiar eklezjalny. - Ojciec święty przemówi wtedy jako Piotr do przedstawicieli wielu narodów i swoim słowem będzie umacniał Kościół - wyjaśnia.
W piątek 29 lipca, również na Błoniach, odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, której tematem będzie: "Droga Krzyżowa - Droga Miłosierdzia", a cytatem przewodnim fragment z Ewangelii wg św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Podczas celebracji idea miłosierdzia będzie przedstawiona w jego praktycznym wymiarze - przez czyny, działania i dzieła miłosierdzia.
Dwa kolejne spotkania z papieżem odbędą się już na Campus Misericordiae w gminie Wieliczka. Najpierw (w sobotę 30 lipca) młodzież zgromadzi się tam na czuwaniu z ojcem świętym. Jego tematem będą: "Nasi przewodnicy w drodze do Jezusa - Źródła Miłosierdzia - św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II", a cytatem urywek z "Dzienniczka": "Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego". Czuwanie zakończy koncert uwielbieniowy, będący przydłużeniem modlitwy.
Tematem kolejnego dnia, w którym na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza Posłania, będzie: "Uniwersalna godność wynikająca z chrztu św. jako Bramy do Miłosierdzia - rozesłanie młodych świadków miłosierdzia". Cytatem dnia będzie kolejny fragment "Dzienniczka" św. Faustyny: "Ile razy chcesz mi sprawić radość, to mów światu o moim wielkim i niezgłębionym miłosierdziu".
Podczas Mszy św. planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które będzie również nawiązaniem do trwającego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Uczestnicy Mszy św., odnawiając przyrzeczenia chrzcielne, założą "białą szatę" - będzie to specjalnie przygotowana i dołączona do pakietu pielgrzyma szarfa, na której każdy z wypisze swoją datę chrztu. Szarfa ta ma podkreślić jedność wszystkich wierzących w Chrystusie. - To będzie zewnętrzny znak, że to Jego łaska tworzy z nas wspólnotę - tłumaczy ks. Mieszczak.
Podczas tej Mszy św. papież ogłosi ponadto miejsce kolejnych ŚDM, a delegacjom młodych przekaże "światło miłosierdzia" - wcześniej płomień z Łagiewnik będzie towarzyszył młodzieży podczas innych wydarzeń ŚDM. Na pierwsze, wtorkowe spotkanie przywiezie go kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.