Na krakowskim Rynku Głównym uruchomiono zegar odliczający dni, godziny, minuty i sekundy do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, a dokładnie do otwierającej je Mszy św. na Błoniach.
Odliczanie rozpoczęło się od 366 dni (rok, który pozostał do ŚDM, jest rokiem przestępnym), 6 godzin, 44 minut i 57 sekund. Wraz z młodzieżą zegar uroczyście uruchomił kard. Stanisław Dziwisz.
Tuż przed rozpoczęciem odliczania podkreślił on, że to nie zabawa, ale wezwanie - do dobrego przygotowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i do skorzystania z tego czasu łaski.
Wcześniej, podczas Mszy św. w bazylice Mariackiej, na której frontonie umieszczono zegar, kardynał przypomniał m.in., że Jan Paweł II, który zapoczątkował ŚDM, nazywał młodzież nadzieją Kościoła i swoją nadzieją.
- W sercu tego niezwykłego pasterza, w sercu papieża młodych, zrodził się dalekosiężny projekt Światowych Dni Młodzieży. Dziś nie ulega wątpliwości, że była to i jest jedna z najlepszych inicjatyw duszpasterskich Kościoła XX i XXI wieku. Dokładnie za rok rozpocznie się ŚDM w naszym mieście, w Polsce - mówił kard. Dziwisz.
Podkreślał, że będzie to święto wiary nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich chrześcijan. - Potrzeba nam tego świeżego spojrzenia na Kościół, który jest darem zmartwychwstałego Pana dla świata i dla wszystkich pokoleń. Potrzeba nam entuzjazmu wiary, bo ten entuzjazm przygasa pod popiołami codziennych trudności i słabości, także ludzi Kościoła - przekonywał.
Przypomniał, że hasłem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - duchowej stolicy Bożego Miłosierdzia - będą słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
- Mamy nadzieję, że dzięki obecności młodych z całego świata to ewangeliczne błogosławieństwo z jeszcze większą mocą zabrzmi w naszym niespokojnym, często nieludzkim i niemiłosiernym świecie - mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.
Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli przed bazylikę, by wspólnie obserwować początek odliczania. Po uruchomieniu zegara młodzież zaangażowana w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie uczciła ten moment, tańcząc poloneza w strojach ludowych i zapraszając do tańca wszystkich chętnych. Na rynku nie zabrakło także wolontariuszy, którzy odpowiadali na pytania związane z ideą ŚDM czy przebiegiem spotkania w Krakowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.