Chrześcijanie! Pokażcie moc

10. Zjazd Gnieźnieński ma wyjątkowy charakter, bo włączony jest w obchody 1050-lecia Chrztu św. - mówił Prymas Polski, abp Wojciech Polak, prezentując hasło jubileuszowego spotkania chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” - to temat X Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 r.

- Nawiązujemy w ten sposób do 1050. rocznicy chrztu Mieszka, który był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich - mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, prezentując w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski założenia jubileuszowego spotkania chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej.

- Zjazdy mające swoje korzenie w tym pierwszym Zjeździe Gnieźnieńskim z roku 1000, związanym z wizytą Ottona III, podkreślają wymiar państwowo-kościelny naszego życia. Takie wydarzenia mają znaczenie dla całej ojczyzny, dlatego dziękujemy prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przyjęcia patronatu nad tym wydarzeniem - dodał prymas.

Abp Polak zapowiedział, że obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się w pierwszą niedzielę adwentu nieszporami we wszystkich katedrach w kraju, gdzie zostaną zapalone specjalne świece jubileuszowe.

Ważnym etapem obchodów będzie spotkanie w Gnieźnie i Poznaniu, gdzie w dniach 14-16 kwietnia z udziałem władz Polski oraz przedstawicieli Episkopatów Europy, i być może wraz ze Zgromadzeniem Narodowym, odbędzie się centralna uroczystość celebracyjna 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Zjazd Gnieźnieński będzie składał się z 10 sesji plenarnych oraz 20 warsztatów "chrześcijańskiej wolności". Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Jerzy Kłoczowski, kard. Luis Antonio Tagle, prof. Andrea Riccardi i ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. 

Tradycją zjazdów jest także wspólna ekumeniczna modlitwa w kilku kościołach stacyjnych Gniezna. W otwarciu zjazdu wezmą udział: abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego, bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz bp Grzegorz Ryś, którzy w ekumenicznej dyskusji zastanawiać się będą "Co zrobiliśmy/ zrobimy z naszym chrztem".

- We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę nowego ożywienia i głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy pokazać, że wiara nie jest przeciwna wolności, ale pozwala ją właściwie wykorzystać. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami - mówił Zbigniew Nosowski, odpowiedzialny za program Zjazdu.

Zjazdy organizowane są w Gnieźnie, kolebce polskiego katolicyzmu i pierwszej stolicy Polski. Mają szeroki charakter ekumeniczny, a także międzyreligijny.

- Zapraszamy do Gniezna również ludzi niewierzących, aby podjąć z nimi dialog w imię wspólnego dobra całego społeczeństwa. W ten sposób chcemy tworzyć kulturę spotkania, o co tak bardzo apeluje papież Franciszek, którego trzecią rocznicę wyboru będziemy obchodzić w trzecim dniu zjazdu - przypomina Zbigniew Nosowski.

Więcej informacji oraz dyskusje o tematach zjazdu na stronie zjazd.org.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama