Przestrogę do wiernych przed stosowaniem in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 11 października pod hasłem "Jan Paweł II – patron rodziny". W dokumencie, który będzie odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę, hierarchowie przypominają znaczenie małżeństwa w świecie i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny.
W liście zapowiadającym jubileuszowy Dzień Papieski biskupi zwracają uwagę, że odbywa się on w trakcie trwającego w Rzymie Synodu Biskupów, który tym razem dyskutuje nad powołaniem i misją rodziny w Kościele i świecie współczesnym. Dlatego tegoroczne hasło wydarzenia nawiązuje do rodziny, której patronem papież z Polski został nazwany przez papieża Franciszka podczas Mszy kanonizacyjnej.
Biskupi przypominają, że powołaniem każdego mężczyzny i każdej kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując spostrzeżenie kard. Gianfranco Ravasiego zauważają, że pierwszy człowiek chciałby mieć kogoś, z kim mógłby się spotkać, jak równy z równym. "Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną" - czytamy w liście.
W dokumencie zwraca się uwagę na to, że Biblia do ludzkiej seksualności podchodzi pozytywnie oraz, że seksualność jest stworzona przez Boga dla dobra człowieka – jest znakiem komunii duchowo-cielesnej, która ma być realizowana wyłącznie w małżeństwie.
Biskupi zwracają uwagę, że postępujący kryzys kulturowy i ideowy wpływa na zniekształcony obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny, czego przykładem są ludzie młodzi mieszkający razem bez ślubu kościelnego, oraz małżonkowie, którzy odwlekają decyzję o posiadaniu potomstwa do czasu, kiedy osiągną karierę zawodową.
Jednocześnie wymieniają zagrożenia współczesnej rodziny, wśród których znajduje się propaganda ideologii gender, a która - zdaniem biskupów - podważa akt stwórczy Boga. Hierarchowie wyjaśniają, że nie ma nic złego w badaniach nad zmianami kulturowo-cywilizacyjnymi dokonującymi się na przestrzeni wieku, ale nie należy negować odmiennych ról społecznych mężczyzn i kobiet, wynikających z "innej struktury biologicznej i psychiczno-duchowej obydwojga".
Biskupi przypominają wypowiedź papieża Franciszka, skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że in vitro nie jest sposobem leczenia niepłodności, "gdyż nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna".
Zdaniem polskich biskupów niepokojące jest rosnące przyzwolenie społeczne na stosowanie środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. Hierarchowie przestrzegają przed stosowaniem tzw. pigułki "dzień po" i wzywają do zaprzestania jej dystrybucji.
W liście do wiernych autorzy listu przypominają nauczanie o rodzinie Jana Pawła II i wzywają do modlitwy do o świętość polskich małżeństw, zwłaszcza podczas zbliżającego się Dnia Papieskiego. Przypominają też, że w tym dniu odbędzie się zbiórka funduszy na wsparcie podopiecznych fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.