Już 20 lat działają w Polsce Centra Pomocy Migrantom Caritas. Pomogły one ponad 3 tys. uchodźców. To jedna z wielu akcji Caritas Polska, która pomaga wszystkim migrantom, bez względu na ich przynależność religijna i kulturową.
Caritas Polska zgodnie ze swoją misją wspiera migrantów w ich zmaganiach w odnalezieniu się w nowej ojczyźnie. Od 20 lat działają w Polsce Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których udzielana jest pomoc bez względu na przynależność etniczną, religijną i kulturową osób potrzebujących wsparcia.
W ramach pomocy dla cudzoziemców działają Centra Pomocy przy Caritas Diecezjalnych w Zielonej Górze, Siedlcach, Białymstoku, Legnicy i Lublinie. Migranci i uchodźcy w 2014 roku otrzymali w nich wsparcie socjalne, psychologiczne, dopłaty do wynajmu mieszkań, pomoc w zakupie leków dla osób przewlekle chorych, wsparcie edukacyjne – dopłaty do przedszkoli i podręczniki do szkoły. Centra oferowały także pomoc w formalnościach prawnych dot. legalizacji pobytu oraz doradztwo zawodowe. Placówki te funkcjonowały w oparciu o środki własne Caritas Polska, środki unijne i dofinansowanie z budżetu państwa.
W roku 2014 Centra Caritas udzieliły pomocy ponad 3 tyś. uchodźców.
Od wielu lat organizacja jest również zaangażowana w projekty, których celem jest uwrażliwienie społeczeństwa polskiego na wielokulturowość, która jest nieodłącznym zjawiskiem migracji.
Wśród beneficjentów Centrów Pomocy Caritas w 2014 roku znaleźli się głównie Czeczeni i Ukraińcy, w mniejszej ilości również Gruzini, Irakijczycy, Palestyńczycy, Syryjczycy oraz inne narodowości.
Poniżej przedstawiamy wykaz pomocy Caritas Polska realizowanej dla ofiar konfliktów na Bliskim Wschodzie w latach 2012-1015 oraz pomocy udzielanej migrantom i uchodźcom przez Caritas w Polsce.
Ofiary konfliktu syryjskiego i irackiego:
Liban
1.Pomoc chrześcijanom w Libanie w 2015
80 rodzin uchodźców irackich znajdujących się w trudnej sytuacji skorzystało z kuponów na żywność w wysokości 100 EUR na rodzinę w regionie Mount Lebanon, gdzie znalazła schronienie największa liczba rodzin z Iraku.
2. Wyposażenie 2 klinik dentystycznych Saida i Zahle - 2014
Caritas Polska sfinansowała zakup wyposażenia dwóch klinik dentystycznych w Saida i Zahle należących do Centrum Medyczno – Socjalnego Caritas Liban. Z kliniki dentystycznej korzystają z jednej strony biedni Libańczycy, których nie stać na opłacenie prywatnego ubezpieczenia (ponad 53,3% gospodarstw jest pozbawionych państwowej opieki medycznej). Z drugiej strony usługi są świadczone dla Syryjczyków.
3. Opłacenie kolonii dla dzieci syryjskich i libańskich - 2014
Caritas Polska dofinansowała wypoczynek letni dla 60 dzieci syryjskich oraz libańskich w wieku od 6 do 12 lat.
4. Wsparcie Centrum Pomocy dla Uchodźców - 2012
Caritas Polska przekazała w marcu 2012 r. 30 000 EUR dla Caritas Liban, która prowadzi Centra Pomocy dla Uchodźców w północnym Libanie. Centrum pomaga uchodźcom syryjskim przebywającym na terenie Libanu.
Syria
1. Opłacenie funkcjonowania Centrum Medycznego Bab Sharki w Damaszku – 2015
Caritas Syria planuje w Centrum Medycznym w 2015 r. przyjąć 1200 pacjentów oraz przeprowadzić 376 operacji. W ramach Centrum istnieją 3 apteki oraz przyjmuje 43 lekarzy z 17 specjalności. Centrum należy do Caritas Syria.
2. Opłacenie funkcjonowania Centrum Medycznego Bab Sharki w Damaszku – 2014
Caritas Polska sfinansowała półroczne ( VII-XII 2014) funkcjonowanie Centrum Bab Sharki w Damaszku. Centrum w 2014 r. udzieliło 8576 skierowań lekarskich, 3307 beneficjentom udzieliło pomocy medycznej, a 496 osób hospitalizowano. Beneficjentami usług medycznych są Syryjczycy oraz uchodźcy z Iraku, którzy uciekli do Syrii kilka lat temu. Ponad 3 letni konflikt wewnątrz Syrii powoduje powiększanie się liczby uchodźców wewnętrznych, jak również ludzi ubogich, którzy stali się beneficjentami Centrum.
3. Paczki wielkanocne dla dzieci - 2014
Przed świętami Wielkanocnymi w 2014 r., Caritas Polska sfinansowała 1 tyś. paczek świątecznych dla dzieci z Syrii z okolic Damaszku, Aleppo, Homs oraz Horan. Paczki zawierały jedzenie oraz ubranie.
4. Paczki bożonarodzeniowe dla dzieci – 2013
Caritas Polska sfinansowała paczki na Boże Narodzenie dla kilku tysięcy dzieci w Syrii z okolic Damaszku, Dara i Homs. Projekt został zrealizowany dzięki kontaktom z Patriarchą Kościoła Melchickiego Grzegorzem Lahamem.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).