Już 20 lat działają w Polsce Centra Pomocy Migrantom Caritas. Pomogły one ponad 3 tys. uchodźców. To jedna z wielu akcji Caritas Polska, która pomaga wszystkim migrantom, bez względu na ich przynależność religijna i kulturową.
Jordania
W latach 2012 -2013 Caritas Polska wraz z Caritas Jordan dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zrealizowała 2 projekty:
1. 2012 r. – „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”
2. 2013 r. - „Oferta edukacyjna Caritas dla dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”
Caritas Polska wspierała dzieci uchodźców syryjskich znajdujących się w Jordanii oferując im zajęcia edukacyjne. Celem było zminimalizowanie negatywnych doświadczeń spowodowanych traumą wojenną
Irak
1. Zakup leków dla Mobilnej Kliniki im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Iraku w 2015
Caritas Polska razem z Wyższą Szkołą im. Św. Elżbiety z Bratysławy współfinansuje zakup leków dla uchodźców, w tym w dużej mierze chrześcijan, które będą dystrybuowane przez powstającą Mobilną Klinikę im. Bł. Ks. J. Popiełuszki.
2. Transport humanitarny do Iraku w 2014
Caritas Polska dnia 17 sierpnia br. wysłała transport pomocy humanitarnej do Irbilu o wartości ok. 70 tyś. zł. Transport zawierał artykuły spożywcze, środki medyczne oraz koce i namioty. Transport był zorganizowany we współpracy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Ofiary konfliktu w Autonomii Palestyńskiej:
Gaza
W lipcu 2014 r. Caritas Polska rozpoczęła akcję pomocy Gazie. Zebrano fundusze na zakup leków, protez i sprzętu medycznego oraz na wyposażenie placówek medycznych w Gazie. Kampania we współpracy z Caritas Jerusalem.
Autonomia Palestyńska
W 2014 r. Caritas Polska we współpracy z Caritas Jerusalem zrealizowała projekt pt. „Wyrównywanie szans edukacyjnych kobiet w Autonomii Palestyńskiej”. Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Celem projektu było zwiększenie szans na znalezienie zatrudnienia dla 80 kobiet. 80 wybranych do projektu uczestniczek wzięło udział w zajęciach z edukacji administracyjno-biurowej, zajęciach zawodowych z terapii upiększającej, fryzjerstwa oraz palestyńskiego haftu i rękodzieła. Następnie odbyły się praktyki i staże.
Wartość finansowa pomocy udzielonej przez Caritas Polska dla ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie wynosi ok. 1,2 mln USD. Z czego większość stanowią środki własne, część zaś środki MSZ wydatkowane w realizowanych wspólnie projektach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.