Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.
System rejestracji
Na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie rusza rejestracja uczestników tego wielkiego wydarzenia. W niedzielę 26 lipca uruchomiony zostanie system rejestracyjny przygotowany we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich.
Rejestracja uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odbywać się będzie on-line, poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego na stronie www.krakow2016.com. Formularz rejestracyjny dostępny będzie w pięciu językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.
Proces rejestracji będzie składał się z dwóch faz. W pierwszej fazie rejestrowane będą makrogrupy, czyli grupy do 5000 uczestników, skupiające się przy Diecezjalnym Centrum ŚDM.
W drugiej fazie makrogrupa będzie dzielona na podgrupy (maksymalnie 150 osób każda). W obrębie podgrupy wszyscy pielgrzymi muszą wybrać ten sam typ Pakietu Pielgrzyma i ten sam język katechezy.
Makrogrupy będą rejestrowane przez Diecezjalne Centra ŚDM, grupy zagraniczne organizują się przy Konferencjach Episkopatów danego kraju, a wspólnoty międzynarodowe mogą być rejestrowane przez swoje centrale.
Pakiet Pielgrzyma
Zarejestrowani pielgrzymi będą mieli do wyboru kilka rodzajów Pakietów Pielgrzyma, m.in. pakiety na cały tydzień lub weekendowy. W ramach składki partycypacyjnej, na wzór poprzednich ŚDM, uczestnicy wybiorą wariant: wyżywienie i nocleg, wyżywienie bez noclegu, nocleg bez wyżywienia lub bez noclegu i bez wyżywienia. Każda zarejestrowana osoba będzie mieć zapewnione ubezpieczenie na czas ŚDM oraz plecak pielgrzyma, czyli zestaw materiałów informacyjno-religijnych pomagających w przeżywaniu Wydarzeń Centralnych, poruszaniu się po mieście itp. oraz gadżetów identyfikacyjnych. Wysokość składek zostanie podana na oficjalnej stronie internetowej ŚDM wraz z uruchomieniem systemu.
Komitet Organizacyjny zachęca do rejestracji w systemie wszystkich pragnących uczestniczyć w uroczystościach. To duże ułatwienie przygotowań logistycznych, m.in. organizacji transportu, wyżywienia, noclegów, miejsc wydarzeń centralnych itp. Dla pielgrzymów rejestracja w systemie oznacza, w zależności od wybranego wariantu pakietu, gwarancję noclegu, sprawnego poruszania się po Krakowie i dostępu do miejsc wydarzeń, wyżywienia w czasie ŚDM oraz kompletu informacji potrzebnych do dobrego przeżycia tych niezwykłych Dni.
Udział osób niepełnosprawnych
Zadaniem Zespołu jest zapewnienie godnego i pełnego udziału osób z niepełnosprawnością w wydarzeniach centralnych ŚDM, ich zakwaterowanie i transport pomiędzy tymi miejscami. Zespół opiera swoje prace na raportach z poprzednich Światowych Dni Młodzieży, gdzie również zwracano szczególną uwagę na udział pielgrzymów z niepełnosprawnością.
Współpracuje z organizacjami zajmującymi się poszczególnymi niepełnosprawnościami:
- Polskim Związkiem Niewidomych, Okręg Małopolski,
- Polskim Związkiem Głuchych, Odział Małopolski,
- Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika",
- Fundacją L’Arche,
- Fundacją Instytutu Rozwoju Regionalnego.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.