Ponad tysiąc osób, z czego jedna trzecia niepełnosprawnych, przyjedzie 21 lipca do podkrakowskich Śledziejowic.
To największa zorganizowana grupa niepełnosprawnych pielgrzymów. Goście przez cztery dni będą brać udział w wielu różnych wydarzeniach, zarówno formacyjnych, jak i rozrywkowych, po czym włączą się w przeżywanie Wydarzeń Centralnych.
Wydarzenie jest koordynowane przez fundację L'Arche France przy współpracy z polską Arką w Śledziejowicach i Parafialnym Komitetem Organizacyjnym w Strumianach. Do Polski przyjadą osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie wraz z asystentami. Nie tylko ze wspólnot francuskiej Arki, ale także m. in. z Wiary i Światła i innych organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi. Pochodzą z różnych krajów - Francji, Ukrainy, Egiptu, Syrii czy Palestyny. Celem wcześniejszego przyjazdu jest przeżycie swego rodzaju rekolekcji, ale także wspólnego czasu rozrywki, wycieczek i integracji.
Dla niepełnosprawnych pielgrzymów przygotowane są dwa miejsca noclegowe: pole namiotowe w Kokotowie, który przylega do Campusu Misericordiae oraz miejsca noclegowe w Śledziejowicach. Goście będą też spać m.in. w domach i warsztatach śledziejowickiego oddziału L'Arche.
Większość wydarzeń będzie się odbywać w Kokotowie. - Będzie tam wielki, 1000-metrowy namiot, w którym będą się odbywać katechezy, posiłki i spotkania. Będzie też mniejszy, przeznaczony na kaplicę z codzienną adoracją Najświętszego sakramentu. Poza formacją duchową i spotkaniami w małych grupach będzie czas na inne aktywności, m.in. sportowe - specjalnie na tę okazję przygotujemy boisko. Będziemy też wyjeżdżać na wycieczki do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Łagiewnik - mówi Rafał Ślusarczyk, dyrektor L'arche Śledziejowice.
Wraz z grupą z Francji przyjeżdża biskup Gérard Daucourt, który będzie głosił katechezy tłumaczone z języka francuskiego na polski. Do udziału zaproszeni są nie tylko zagraniczni goście, ale także wszyscy, którzy mieszkają w pobliżu.
- To jest wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Francuzów. Program formacyjno-rozrywkowy, który jest otwarty na innych. Jest w nim i formacja duchowa, i poznawanie Polski, a także siebie nawzajem, integracja. Ale do udziału są zaproszeni wszyscy, którzy chcą w ten sposób spędzić czas przed Światowymi Dniami Młodzieży, zwłaszcza młodzież - mówi Rafał Ślusarczyk.
Na zakończenie, 25 lipca odbędzie się koncert Be Witness - uwielbieniowego zespołu z Francji. Koncert będzie miał formułę otwartą, dobre nagłośnienie. Zaproszeni są wszyscy: nie tylko Polacy, ale także pielgrzymi, którzy 25 lipca będą już przybywać do Krakowa na ŚDM.
Podczas Wydarzeń Centralnych osoby niepełnosprawne będą brać czynny udział w dwóch wydarzeniach. Członkowie Fundacji L'Arche zostali zaproszeni do udziału w Drodze Krzyżowej. Krzyż nieść będą przedstawiciele wspólnoty z czterech krajów - Polski, Francji, Ukrainy i Egiptu. Niepełnosprawni fizycznie - niewidomi i na wózkach - będą też towarzyszyć papieżowi w tramwaju, którym pojedzie na Błonia.
Dla niepełnosprawnych został też przygotowane specjalne sektory blisko ołtarza: na Błoniach, mogący pomieścić około pięciu tysięcy osób, i większy w Brzegach, w którym zmieści się kilkanaście tysięcy niepełnosprawnych wraz z opiekunami.
Organizatorzy spodziewają się, że bliskość sektora pozwoli papieżowi Franciszkowi podjechać do niepełnosprawnych pielgrzymów i spędzić z nimi kilka chwil przed rozpoczęciem części oficjalnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.