Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.
Centrum Powołaniowe
W ramach Festiwalu Młodych zostanie utworzone Centrum Powołaniowe. Będzie to miejsce, gdzie organizacje katolickie zaprezentują charyzmat i przedstawią swoją działalność. Ponadto zostaną zorganizowane cztery Akademie: Boga, która skoncentruje się na odnalezieniu powołania do życia zakonnego/kapłańskiego; Akademia Rodziny - do życia w rodzinie; Akademia Pracy skupi się na poszukiwaniu powołania w wykonywanej pracy i wybranej ścieżki zawodowej; z kolei Akademia Miłosierdzia skieruje uwagę na poszukiwanie powołania w pomocy drugiemu człowiekowi.
Projekty pastoralne
#prayforwyd - wraz z hiszpańskim serwisem społecznościowym May Feelings przygotowano wirtualny maraton modlitwy za ŚDM pod nazwą #prayforWYD. Pod adresem mayfeelings.com/prayforwyd ludzie z całego świata mogą się łączyć w modlitwie za ŚDM Kraków 2016. Wystarczy kliknąć a na mapie świata pojawi się kolejny punkt, z którego płynie modlitwa.
Szpital Domowy - Każdego wieczoru od godz. 20:00 do 22:00 w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu, a w konfesjonale dyżuruje kapłan. Trwając w ten sposób na modlitwie, przygotowujemy się też duchowo na przyjęcie w Krakowie młodych z całego świata, którzy w lipcu 2016 roku przyjadą na Światowe Dni Młodzieży.
L4 - akcja modlitwy osób chorych i starszych za młodzież przygotowującą się na ŚDM. Informacje o projekcie dotarły do parafii i zgromadzeń zakonnych, do szpitali, przychodni, domów opieki i osób przebywających we własnych domach. Chorzy otrzymali już dwa listy z prośbą o modlitwę i ofiarę w intencji ŚDM. O ich rozniesienie proszono wolontariuszy - młodzież zaangażowaną przy parafiach we wspólnotach. Organizatorzy liczą, że efektem tej akcji będzie powstanie przy parafiach grup młodych opiekujących się chorymi systematycznie. W listach zawarta jest też modlitwa dla chorych oraz świadectwa osób, które w swoim życiu cierpienia doświadczyły, ale nie poddały się zwątpieniu.
Do tej pory zgłosiło się ok. 800 osób z 20 polskich diecezji (białostockiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej, gdańskiej, katowickiej, kieleckiej, krakowskiej, lubelskiej, łowickiej, opolskiej, płockiej, poznańskiej, przemyskiej, sandomierskiej, katowickiej, świdnickiej, tarnowskiej, warszawskiej, wrocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej).
Miasto Świętych - zespół złożony z przedstawicieli duszpasterstw akademickich Krakowa już teraz pracuje nad stroną merytoryczną i wizualną. Wśród finalnych efektów prac ma być film przedstawiający postać danego świętego, przewodnik po związanych z nim miejscach w Krakowie, które będą dostępne do zwiedzania dla uczestników ŚDM oraz materiały formacyjne. Studenci z poszczególnych wspólnot analizują już sylwetki i biografie, odwiedzają instytucje czy zgromadzenia, z którymi święci byli związani. Na czas ŚDM będą przeszkoleni specjalni wolontariusze, potrafiący oprowadzać po tych miejscach w Krakowie, które z przedstawionymi świętymi są związane.
Nabierz ducha
Od września na stronie krakow2016.com ma pojawić się nowy układ strefy „nabierz ducha”, która uwzględni m.in. takie działy jak:
Miłosierdzie Boże – czyli zbiór podstawowych informacji, tekstów czy świadectw dotyczących kwestii miłosierdzia poruszające taki kwestie jak: miłosierdzie w Biblii, sztuce, recepcja pojęcia przez młodych, wybór tekstów z dzienniczka św. Faustyny, doświadczenie miłosierdzia przez prezentacja sakramentu pokuty i pojednania oraz chrztu świętego.
Świadkowie Miłosierdzia – gdzie zaprezentowani będą: św. Faustyna, św. Jana Paweł II i inni krakowscy święci (program Miasto Świętych)
Polska – który ma przedstawić Kraków jako miasto miłosierdzia, gdzie dorastał Karol Wojtyła i rodził się kult św. Faustyny, a także polską duchowość i pobożność.
Wraz z nowym rokiem szkolnym i akademickim są planowane:
- Rekolekcje dla miasta – czyli poświęcone tematom ŚDM katechezy i adoracje przeprowadzane w Bazylice Mariackiej w Krakowie, z których nagrania i tłumaczenia będą na stronie internetowej,
- publikacja propozycji spotkań biblijnych dla parafii i wspólnot,
- publikacja konspektów katechez szkolnych,
- Msze Święte w językach oficjalnych ŚDM.
Liderzy Przygotowań Duchowych
Wraz z departamentem pastoralnym w każdej parafii działają Liderzy Przygotowań Duchowych. Jest ich ponad 1000. Przeprowadzono dla nich cykl szkoleń oraz dni skupienia.
Na terenie archidiecezji krakowskiej prowadzona jest Diecezjalna Sztafeta Modlitwy. Kolejne parafie modlą się w intencji ŚDM. Departament proponuje materiały przydatne do przeprowadzenia spotkania informującego o idei ŚDM. Do tej pory wzięło udział 220 parafii.
Młodzi Misjonarze Miłosierdzia
Projekt ma być praktycznym przygotowaniem do zgłębiania tematu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Kierowany jest do młodych ludzi działających w duszpasterstwach, grupach szkolnych czy w gronie przyjaciół, którzy dostrzegą realne potrzeby i problemy osób w swoich środowiskach. Przez podjęcie konkretnego projektu pomocy, w który zaangażują swoich rówieśników, mają świadczyć o Bożym Miłosierdziu konkretnymi czynami. Aby jeszcze bardziej rozprzestrzeniać ideę miłosierdzia, młodzi podzielą się swoimi doświadczeniami w formie fotoreportażu, dzieła plastycznego, filmu, audiocastu, itp. Wielkim finałem projektu będą same Światowe Dni Młodzieży, podczas których polska młodzież wręczy papieżowi i Kościołowi w Polsce i na świecie multimedialną księgę świadectw Młodych Misjonarzy Miłosierdzia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.