400 pielgrzymów z archidiecezji katowickiej, 2700 km, 36 godzin w pociągu. Start w Katowicach, finał – u Maryi w Lourdes. Dlaczego wybrali kolej? Bo inaczej wielu chorych i niepełnosprawnych nigdy by tam nie dotarło.
Miał być roślinką
– Czy wiele osób doświadcza tu cudów? – pytam ks. Przemysława Kościanka ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w Lourdes pracuje w duszpasterstwie młodzieży. – Bóg działa tu wielkie rzeczy. Prawdziwość uzdrowień fizycznych badają specjalne komisje, lekarze obserwują nagłe zwroty choroby. Ale najwięcej cudów dokonuje się w sercach i w głowach przyjeżdżających tu ludzi – mówi. Ks. Przemek na co dzień oprowadza po miasteczku francuską młodzież. – W ich domach już nie praktykuje się wiary, tylko od 3 do 5 proc. Francuzów chodzi do kościoła. Młodzież z liceum katolickiego pyta mnie, dlaczego wierzę w Boga. Ale najbardziej porusza ich widok chorych. Kiedy mogą tu, przy grocie, im pomagać, poznawać trudne historie, coś wtedy się w nich dzieje. Potem opowiadają o tym ze łzami.
Mama Agaty śmieje się do swojej córki. – Ja już za nią nie nadążam...
Agata jest upośledzona umysłowo, jej chory kręgosłup przytrzymują tytanowe pręty. – Nie odpuszcza żadnej modlitwy, nawet na kawę trudno się wybrać. – Liczycie na uzdrowienie? – Jej już pomógł ten wyjazd. Minęła depresja. I schudła troszkę – wylicza mama.
Rodzice Dawida, który z ogromnym skupieniem uczestniczy w wieczornej procesji, ze łzami w oczach opowiadają, że nie poznają syna. On taki normalnie nie jest. Tu jakby się zmienił. Chłopiec ma padaczkę. Porusza się na wózku. – Miał być roślinką – relacjonuje wyroki lekarzy mama. – A teraz i siedzi, i chodzić daje radę. Wierzymy, że ta pielgrzymka mu pomoże – wyznają. Dawid wypowiada tylko kilka słów, ale jego twarz mówi wiele. – My tyle miłości mamy od niego – uśmiecha się tata Dawida.
Lourdes ma też swoje podziemia. Mało kto spodziewa się, że parę metrów pod główną aleją znajduje się ogromna bazylika Piusa X. Zmieści 25 tys. osób. A modlitw, intencji? – pytam metropolitę katowickiego, który dotarł do śląskich pielgrzymów, by wspólnie modlić się w tym wyjątkowym miejscu. Abp Wiktor Skworc uśmiecha się: Lista spraw, którą tu przywozimy jest długa... Przy Grocie Massabielskiej ze wzruszeniem zawierzył wszystkie te sprawy Matce Bożej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.