Premiera zrealizowanego przez Polaków filmu pt. „Uwolnić Asię Bibi” odbyła się w Madrycie. Wzięli w niej udział m.in. mąż Asii Bibi Ashiq Masih i 14-letnia córka Eisham Ashiq.
Film jest wspólną produkcją CitizenGO, HazteOir.org, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjngo "Młodzi Światu" oraz Domu Wydawniczego Rafael. Jego premiera odbyła się w pierwszym dniu kongresu „Wszyscy jesteśmy Nazarejczykami”, organizowanego przez CitizenGO.
Film opowiada wstrząsającą historię Asii Bibi, chrześcijanki z Pakistanu, skazanej na śmierć przez powieszenie za rzekome bluźnierstwo w stosunku do proroka Mahometa.
Pracująca cały dzień w polu Asia, czterdziestoletnia matka pięciorga dzieci, zaczerpnęła wody ze studni, należącej do muzułmanów. Następnie zaproponowała kubek wody siedzącej obok kobiecie. Wtedy jedna z pracujących na polu muzułmanek zaalarmowała pozostałe, że woda jest nieczysta. Wybuchła kłótnia, w czasie której Asia została oskarżona o znieważenie proroka. Od sześciu lat przebywa w pakistańskim więzieniu w warunkach uwłaczających ludzkiej godności.
Zrealizowany przez Michała Króla i Macieja Grabysę film to niezwykły dokument, który przybliża nie tylko sylwetkę Asii, ale również polityków, którzy wspierali ją. Byli to m.in. Salman Taseer, gubernator Pendżabu, muzułmanin, który po odwiedzeniu Asii w więzieniu i wyrażeniu krytycznej opinii nt. prawa o bluźnierstwie został zabity przez własnego ochroniarza. Shahbaz Bhatti, chrześcijański minister ds. mniejszości za wstawianie się za Asią został brutalnie zamordowany.
W filmie wypowiada się również francuska dziennikarka Anne-Isabell Tollet, dzięki której powstała poruszająca, wydana w 12 krajach książka pt. „Bluźnierstwo”. Przedstawia ona historię Asii spisaną w pierwszej osobie.
- Pracując nad tym filmem, nieustannie zadawałem sobie pytanie: Czy zrobiłbym to samo na miejscu Asii Bibi? Wszyscy powinniśmy je sobie zadać – mówił po premierze Michał Król.
Kongres na temat Prześladowań Chrześcijan potrwa od 17 do 19 kwietnia w Madrycie.