W piątek 20 lutego w Cincinnati w wieku 89 lat zmarł dr Jack Willke, nazywany ojcem ruchów obrony życia na całym świecie. Zdaniem Ewy Kowalewskiej z Human Life International Polska, dr Willke wraz z żoną Barbarą stworzył najbardziej przejrzysty i udokumentowany medycznie system edukacji pro life.
Jako znakomity lekarz ginekolog-położnik w pełni zdawał sobie sprawę, czym jest aborcja, a jej legalizacja budziła jego zdecydowany sprzeciw. Zachęcony przez o. Paula Marxa, benedyktyna i założyciela Human Life International, wygłosił pierwszy wykład na ten temat. Jego olbrzymia wiedza, takt, otwartość i umiejętność formułowania argumentów spotkały się z wielkim uznaniem. Dr Willke razem ze swoją żoną Barbarą stworzyli najlepszy, najbardziej przejrzysty i udokumentowany medycznie system edukacji pro life.
Barbara i Jack Willke byli pierwszym małżeństwem, które z tak wielkim zaangażowaniem stanęło w obronie życia i zawsze pracowało wspólnie, wspaniale się uzupełniając i pokazując światu, czym jest prawdziwa jedność małżeńska. Ona była pielęgniarką z dużym doświadczeniem jako nauczyciel akademicki, on wnosił wiedzę specjalisty lekarza ginekologa.
Większość wykładów wygłaszali razem, naprzemiennie dzieląc się głosem. Potrafili łączyć racjonalną argumentację typową dla mężczyzny i ojca z kobiecym ciepłem i asertywnością. Jako znakomici wykładowcy występowali w 64 krajach, jeżdżąc po całym świecie i systematycznie budując podwaliny światowego ruchu obrony życia. Ich wykłady były upowszechniane w popularnym systemie slajdów z opisem. Dr Willke stworzył też system krótkich audycji radiowych i w każdym tygodniu występował w kilkuset amerykańskich rozgłośniach.
Dr Willke był wielkim przywódcą amerykańskiego narodowego ruchu pro life. Pełnił funkcję prezesa National Right to Life Committee. Był założycielem i prezydentem międzynarodowej federacji International Right to Life Federation oraz fundatorem Life Issues Institute. Był także niezwykle szanowanym mężem stanu. Spotykał się z głowami państw, kolejnymi papieżami. Miał osobisty kontakt z prezydentem Ronaldem Reaganem. Mało kto wie, że pod jego wpływem prezydent George Bush zmienił swoje proaborcyjne stanowisko na zdecydowane poparcie dla obrony życia. W Polsce spotkał się z prezydentem Lechem Wałęsą w 1991 r.
Przyjaciele nazywali Jacka Willke „Skałą Gibraltaru”, ale znacznie twardszą od zwykłego kamienia. Rzeczywiście z wielkim spokojem i klasą potrafił obalić każdy argument zwolenników aborcji. Nie było pytania, na które nie znałby odpowiedzi. Był kompetentnym specjalistą, lekarzem, znakomitym wykładowcą, a także niezwykle serdecznym człowiekiem, którego swoim ojcem nazywa dzisiaj wielu znanych obrońców życia z wielu krajach.
"Dr. Jacka Willke i jego żonę Barbarę poznaliśmy z mężem podczas Międzynarodowego Kongresu Rodziny w Zagrzebiu pod koniec lat 80. Problematyka aborcji wówczas zupełnie mnie nie interesowała, wręcz odrzucało mnie od takiej przemocy. Mąż jednak podjął się tłumaczenia, więc musiałam wysłuchać wykładów Jacka i Barbary Willke. Byłam pod wielkim wrażeniem. To było tak jasno, a jednocześnie przekonująco przedstawione, że nie można było pozostać obojętnym. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest bronić życia. Państwo Willke byli naszymi pierwszymi, znakomitymi nauczycielami" - wspomina zmarłego Ewa Kowalewska z Human Life International Polska.
Większość książek dr Willke napisał wspólnie z żoną. Przetłumaczono je na 32 języki. Pierwszą był „Handbook of Abortion” (Podręcznik na temat aborcji), napisany systemem pytań i odpowiedzi. Książka ta w wielu krajach stała się encyklopedią i fundamentem wiedzy dla ruchów pro life. Wydano ją w ponad milionie egzemplarzy. Jej kolejna edycja nosiła tytuł „Aborcja - pytania i odpowiedzi”, a ostatnia „Pokochaj ich oboje”. Na język polski została przetłumaczona przez Ewę i Lecha Kowalewskich i wydana w 1991 r., w czasie wielkiej batalii w Sejmie o ochronę dzieci poczętych.
W tym też czasie państwo Willke gościli w Polsce, znacząco wspomagając ruch obrony życia w zmaganiach o zmianę prawa. Kolejny raz w 2000 r. dr Jack Willke był w Polsce sam, goszczony przez Human Life International – Europa. Podczas licznych spotkań mówił o zagrożeniu upowszechnienia się eutanazji i propagandzie stosowanej przez jej zwolenników. Zaprezentował też kolejną znakomitą książkę w polskim tłumaczeniu „Życie czy śmierć. Stare i nowe tajemnice eutanazji”.
Po raz trzeci oboje wygłosili swój sztandarowy wykład podczas Międzynarodowego Kongresu „O godność dziecka” w 2001 r., który był także okazją do spotkania International Right to Life Federation w Warszawie.
"Podziwialiśmy jego życzliwość dla ludzi i umiejętność odpowiedzi dosłownie na każde pytanie, nawet to najtrudniejsze, najbardziej podchwytliwe. Miał zadziwiającą umiejętność wynajdywania najbardziej zaangażowanych ludzi w różnych krajach i budowania przyjaźni pomiędzy nimi. Te kontakty są żywe do dzisiaj" - uważa Ewa Kowalewska.
Oto archiwalny wywiad z dr. Willke'em (po angielsku):
LifeSiteNews
LSN Full Interview with Dr. Jack Willke Part 1
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.