Abp Depo do przedstawicieli ruchów prorodzinnych i pro-life z Polski.
– Jesteśmy na co dzień świadkami, że przedstawiciele parlamentów świata, Europy i Polski, wspomagające ich środki społecznego przekazu, zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, ale bez odniesienia do Boga – mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 6 czerwca przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Imienia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, w intencji obrony ludzkiego życia w Polsce i w intencji ruchów prorodzinnych i pro life.
Na Mszy św. zgromadzili się przedstawiciele ruchów prorodzinnych i pro-life z Polski. Mszę św. z metropolita częstochowski koncelebrowali: ks. Tomasz Kancelarczyk – pomysłodawca i prezes Fundacji Małych Stópek, ks. Mariusz Frukacz – redaktor i dziennikarz tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.
W homilii abp Depo podkreślił, że we współczesnych czasach „nasza tożsamość jest ukazywana jako fanatyczna, pełna agresji, mowy nienawiści i to wszystko w imię wolności indywidualnego sumienia, które ma decydować o przekraczaniu wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci”.
– W imię wyższości woli Boga, trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się Ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a ponadto godności, tak, godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej – mówił abp Depo.
– Trzeba nam rozpocząć nowe zmagania kulturowe, aby zdemaskować niebezpieczeństwa, jak określił św. Jan Paweł II, pełzającej apostazji, która jest ateizmem, sprzeciwiającym się Chrystusowej Ewangelii – kontynuował metropolita częstochowski.
Zacytował słowa św. Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio”: „W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny, czuje silniej i w sposób bardziej wiążący swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny” i dodał za św. Janem Pawłem II: „Kościół zdradziłby człowieka, gdyby nie głosił mu Bożego orędzia o rodzinie”.
– Jako ludzie wierzący winniśmy z wielką odwagą promować i bronić rodziny chrześcijańskiej – zaapelował arcybiskup i powtórzył za autorem chrześcijańskim Tertulianem „jest już człowiekiem ten, który nim będzie. Nie ma żadnych racji , by nie uznawać go za osobę od chwili poczęcia”.
Obronę życia ludzkiego i rodziny metropolita częstochowski zawierzył wstawiennictwu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).