Do tego numeru „Gościa” dołączamy płytę z czterema pierwszymi odcinkami filmu o św. Teresie z Ávila. Za dwa tygodnie pojawi się płyta z czterema kolejnymi odcinkami. Co poza tym znajdzie się w numerze?
Suma wielu strachów [Andrzej Grajewski]
Plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej rozpoczął się falstartem. O szczegółach planu nie byli informowani Prezydent RP, samorządowcy, a przede wszystkim związki zawodowe, które prawo do konsultacji mają ustawowo zagwarantowane. Dlatego górnicy, wsparci przez lokalne społeczności, program odrzucili. W ciągu ostatnich 20 lat liczba kopalń na Górnym Śląsku zmniejszyła się z 73 do 23, a liczba zatrudnionych tam osób z 400 tys., do 100 tys. Tym razem plany zakładają zwolnienie blisko 15 tys. pracowników. Do spółki restrukturyzacji kopalń, która w istocie powołana jest do likwidacji kopalń, mają przejść 4 kopalnie, a tak naprawdę 6, gdyż dwie z przeznaczonych do likwidacji – „Bobrek-Centrum” i „Sośnica-Makoszowy” – to tzw. kopalnie dwuruchowe, czyli każda składa się z dwóch zakładów, które kiedyś istniały samodzielnie.
To w sumie prawie połowa kopalń skupionych w Kompanii Węglowej. Nawet przy istnieniu systemu osłon socjalnych ten program może być regionalną katastrofą, gdyż pracę stracić może, jak szacują związkowcy, blisko 40 tys. osób. Jedno miejsce pracy w górnictwie kreuje bowiem co najmniej trzy miejsca pracy wokół niego.
Operacja bez znieczulenia [Bogumił Łoziński]
Rozwiązania ministra zdrowia mające skrócić kolejki do lekarzy przyniosą raczej skutek odwrotny i pogłębią chaos w służbie zdrowia.
Spór między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego to dopiero początek problemów związanych z wejściem w życie przygotowanych przez ministerstwo pakietów kolejkowego i onkologicznego. Ich głównym celem jest skrócenie kolejek do lekarzy i poprawa opieki nad pacjentami onkologicznymi. Specjaliści jednak alarmują, że rozwiązania, które weszły w życie 1 stycznia, nie tylko nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, ale mogą uczynić system jeszcze bardziej niewydolnym. Ministerstwo wprowadziło nowe rozwiązania bez programu pilotażowego. To tak, jakby przeprowadzać operację bez znieczulenia.
Kardynałowie Franciszka [Beata Zajączkowska]
Żarty się was trzymają! – usłyszeli dziennikarze Radia Watykańskiego od bp. Soana Patita Paini Mafiego, gdy zadzwonili do niego z pytaniem, jak się czuje w roli pierwszego kardynała z Królestwa Tonga, a zarazem najmłodszego w całym kolegium kardynalskim. Po chwili 54-letni biskup chwycił za słuchawkę i szukał potwierdzenia tej wieści u nuncjusza, który też nic nie wiedział! Zdziwienie i niedowierzanie towarzyszyły większości nominowanych. Przygotowywane wcześniej przez watykanistów listy „czarnych koni” na niewiele się zdały, a o tym, kto został kardynałem, cały świat dowiedział się od Franciszka podczas modlitwy na „Anioł Pański”.
Tu mówi Putin
O profesjonalnej rosyjskiej wojnie informacyjnej z dr Jolantą Darczewską z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia
Jacek Dziedzina.
Politykę informacyjną na Kremlu nadzoruje były rzecznik prasowy prezydenta Aleksiej Gromow, a także prezydenccy doradcy Igor Szczegolew i Władisław Surkow. Decyzje Putina „autoryzuje” Rada Bezpieczeństwa FR, której ciałami roboczymi są komisje międzyresortowe. Problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa informacyjnego zajmuje się Komisja Międzyresortowa RB ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego. (...) Problematykę wojen informacyjnych rozwijają także rosyjskie szkoły geopolityczne, których w Rosji jest mnóstwo. Tu wypada wyróżnić szkołę geopolityki informacyjnej, której czołowym przedstawicielem jest wywodzący się z nieistniejącej już Federalnej Agencji ds. Informacji i Łączności Specjalnej prof. Igor Panarin. Koncentruje się on na uzasadnianiu tezy, że wojna informacyjna trwa nieustannie, mimo formalnego pokoju między mocarstwami, oraz dowodzi, że jest to walka świata zachodniego o umysły Rosjan.
Kościół rozsiany na wyspach [Mariusz Majewski]
Republika Filipin to jedyne obok Timoru Wschodniego państwo w Azji, gdzie zdecydowaną większość społeczeństwa stanowią katolicy. Bardzo ceni się tam rodzinę. Nawet oficjalne motto państwowe brzmi: „Bóg, ludzie, natura i państwo”.
(Background przed wizyta papieża na Filipinach.)
Krwawy luksus [Tomasz Rożek
]
Czy kupując smartfon, tablet albo komputer masz świadomość, że podzespoły twojej nowej zabawki mogą być pozyskiwane z naruszeniem wszelkich zasad moralnych?
Tak, brzmi to szokująco, ale takie są fakty. Metale ziem rzadkich są dla funkcjonowania elektroniki niezbędne. O co konkretnie chodzi? O metale o nazwach tak egzotycznych jak tantal, wolfram, ale także skand, samar, terb, erb czy iterb. Zresztą przykładów można podawać bardzo dużo. Niestety, w przeważającej większości wydobycie tych surowców odbywa się w miejscach, gdzie prawa pracownicze, standardy pracy czy płacy w ogóle nie są zachowywane. Tak jest taniej.
Radiem po uszach [Szymon Babuchowski
]
Odchodzi w przeszłość radio, które tłumaczyło nam świat, towarzysząc w niespiesznym rytmie dnia. Przewodnika zastąpił hałaśliwy kumpel, poganiający nas z imprezy na imprezę. Sprawny w działaniu, ale nieco bezduszny.
Mija właśnie 25 lat, odkąd w eterze pojawiła się pierwsza polska prywatna stacja radiowa. Powstanie RMF FM można bez większej przesady uznać za początek nowej ery radiofonii w Polsce. Przez ostatnie ćwierć wieku zmienił się dominujący model radia: niemal wszystkie stacje starają się być przebojowe, dynamiczne, nastawione na żywy kontakt ze słuchaczami. W wielu przypadkach oznacza to jednak triumf radia agresywnego, infantylnego i nastawionego wyłącznie na komercję. Czy sukces RMF-u jest dowodem na to, że polska radiofonia zmierza w tym właśnie kierunku?
Zabrakło ducha [Edward Kabiesz
]
„Exodus: Królowie i bogowie” Ridleya Scotta, który już można oglądać w polskich kinach, to imponujące rozmachem widowisko filmowe. „Noe” Aronofskiego był raczej filmem fantasy, Scott jest bardziej wierny tekstom Starego Testamentu.
Ubiegły rok można nazwać filmowym rokiem biblijnym. Prócz filmów Aronofskiego i Scotta na ekrany kin wszedł również „Syn Boży” Christophera Spencera, jednego z twórców głośnego serialu „Biblia”. W Stanach Zjednoczonych opowieść o Jezusie cieszyła się ogromnym powodzeniem.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.