Agata Puścikowska, Małgorzata Ziętkiewicz i Marcin Jakimowicz zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bpa Jana Chrapka. Nazwisko zwycięzcy poznamy 27 października.
Uroczysta gala, podczas której zostanie ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka odbędzie się 27 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
"Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Główną jej ideą jest uhonorowanie i promowanie osób, których działalność w mediach służy prawdzie, dobru i pięknu oraz przyczynia się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu.
Wśród osób nominowanych w tym roku jest dziennikarka "Gościa Niedzielnego", autorka książek i działaczka społeczna Agata Puścikowska. Kapituła doceniła jej "szczególną wrażliwość na tematy społeczne oraz wyjątkową zdolność odnajdywania i ukazywania świadków przełomowych wydarzeń historycznych w codzienności ich życiowych wyborów i powołań".
W tym roku do nagrody "Ślad" nominowano również dziennikarkę, reporterkę telewizji Polsat News Małgorzatę Ziętkiewicz, która została nominowana za "profesjonalizm, odwagę w pokazywaniu dobra, wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka oraz zdolność do podejmowania dialogu, którego świat coraz częściej unika".
Kolejną nominowaną osobą jest dziennikarz i felietonista "Gościa Niedzielnego" oraz jego portalu gosc.pl, autor wielu książek Marcin Jakimowicz. Został nominowany za "oryginalny, charakterystyczny i nie do podrobienia sposób pisania o wierze i religii, zmuszające do refleksji poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania oraz ponadprzeciętną wrażliwość, która widzi przez ściany ludzkiej obojętności".
Na gali wręczony zostanie także "Ślad Diamentowy" - nagroda specjalna przyznawana przez kapitułę co kilka lat wybitnym dziennikarzom. W tym roku otrzyma ją dziennikarz i historyk, wieloletni zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny", działacz podziemia antykomunistycznego w PRL, w latach 1996-2009 członek Kolegium IPN, były współprzewodniczący Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dr Andrzej Grajewski.
Nagroda Dziennikarska "Ślad" im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Paulina Guzik i Monika Białkowska.
Ślad Diamentowy został dotychczas przyznany siedem razy. Otrzymali go: Tadeusz Mazowiecki (2005), zespół redakcyjny miesięcznika "Więź" (2008), Ewa Szumańska (2009), ks. Adam Boniecki (2011), Bohdan Cywiński (2014), Piotr Pawłowski (pośmiertnie w roku 2019), Jan Turnau (2021). Dwukrotnie przyznano także nagrodę specjalną. Otrzymali ją: Marek Tejchman (2009) oraz dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz (2016).
Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948-2001), który był członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983-1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", w okresie 1986-1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. "Recepcja programów TV przez młodzież" i "Kościół a media". Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994-1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. - biskup radomski.
Organizacją Gali Nagrody "Ślad" zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody "Ślad".
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.