Finał „Szlachetnej Paczki” już w najbliższy weekend tymczasem w całej Polsce jeszcze ponad 500 rodzin ciągle czeka na darczyńców, którzy przygotują dla nich konkretną pomoc. „Wierzymy, że do piątku każda rodzina zostanie wybrana!” – mówią pracownicy Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje „Szlachetną Paczkę”.
„W zeszłym roku po apelach do mediów wszystkie rodziny znalazły tych, którzy chcieli im pomóc. Wielka jest rola Państwa mediów i liczę na to, że praca 10 tys. wolontariuszy nie zmarnuje się i żadna rodzina nie zostanie zawiedziona” – mówiła Anna Komorowska podczas kompletowania „Szlachetnej Paczki” w Pałacu Prezydenckim.
Jak informuje Aleksandra Lągawa ze Stowarzyszenia Wiosna, najwięcej rodzin czeka jeszcze na darczyńców w województwach lubelskim, łódzkim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Natomiast Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław pomagają teraz mniejszym miejscowościom, w których liczba rodzin czekających na pomoc jest największa.
W województwie łódzkim na pomoc czeka m.in. pani Jadwiga, która razem z mężem wychowuje dwoje dzieci w wieku szkolnym. Pani Jadwiga od 12 lat cierpi na chorobę Wilsona, depresję i niedowład prawej strony ciała, przez co nie może podjąć żadnej pracy. Pan Marek przez wypadek samochodowy nie słyszy i nie ma węchu, ale radzi sobie – pracuje jako ochroniarz. Z niewielkiej pensji utrzymuje się cała rodzina, a po odliczeniu opłat na lekarstwa i czynsz zostaje jej 418 zł.
Największym zmartwieniem rodziny jest opał na zimę. Pan Marek zbiera go w pobliskim lesie, jego 17-letni syn pracuje w tym samym lesie, a zamiast wypłaty dostaje drewno na opał. Rodzinie niezbędna jest również ciepła odzież. Pomimo trudnej sytuacji rodzina cieszy się, że zawsze może na siebie liczyć.
Chętni do udzielenia pomocy potrzebującym mogą wybrać rodzinę ze specjalnie przygotowanej bazy dostępnej na stronie www.szlachetnapaczka.pl.
W tym roku „Szlachetna Paczka” ma trafić do ponad 19 tys. rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.