Udział w katechezie nakazem sumienia

Katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach – przypomina Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

W opublikowanym dziś oświadczeniu zwraca uwagę, że zarówno przy zawieraniu sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i podczas udzielania dziecku sakramentu chrztu rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku wychować w wierze potomstwo.

„Elementem tego wychowania jest udział dziecka zarówno w szkolnym nauczaniu religii, jak i w parafialnej katechezie” – czytamy w oświadczeniu. Komisja przypomina, że w publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców lub opiekunów prawnych, a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym. Jednocześnie podkreślono, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia wymogu przygotowania do sakramentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jack
  12.09.2014 22:01
  Syn chodzi do 2 klasy Liceum i powiedział mi jak wygląda Religia: odrabiamy inne lekcje i nuda.Wiarę przekazujemy jako rodzice od dziecka. Syn formuje się w swojej wspólnocie i takie lekcje religii w szkole są anty-świadectwem . Nie widzę sensu, aby syn uczęszczał na te lekcje.W katechezach do sakramentów inicjacji był przygotowywany i chodził, a teraz to jest żenujące.
 • zielony01
  12.09.2014 22:09

  Królową nauk jest matematyka. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem Ewangelię i już wiadomo jak należy w życiu postępować. Oczywiście inne księgi i N.T i S.T również nie zaszkodzi znać :)

  "Problem w tym że przynajmniej z własnego doświadczenia wiem, że Katecheza na poziomie gimnazjalnym czy licealnym nie prezentuje wysokiego poziomu" - poziom jest taki jaki prezentuje nauczyciel czy faktycznie ma wiedzę i jest otwarty na polemikę, czy tylko "leci" z materiałem wg wytycznych. 

  "Ostatnio media trąbiły o domniemanych ekskomunikach nakładanych na dzieci które nie będą uczęszczać na religię w szkole, pomijam fakt że Kościół powiedział wyraźnie że to nieporozumienie(media oczywiście celowo wiedzą lepiej),"  - kolega wie że dzwonią tylko nie wie w którym kościele. Po pierwsze chodzi o apostazję a nie ekskomunikę, po drugie to diecezja w Kaliszu wydała instrukcję duszpasterską na swojeje stronie internetowej, w której znalazło się stwierdzenie o apostazji jeśli dziecko nie zapisze sie na lekcje religii (http://natemat.pl/116335,wypisujesz-dziecko-z-religii-w-szkole-duchowni-przekonuja-ze-to-automatycznie-apostazja) 

  "Absurd przekazów w liberalnych mediach sięgnął już zenitu."  - tak zgadzam się, zenitu prawdy. Absurd to jest to co kolega wypisuje na temat ekskomuniki.                                                      

   

 • krytar
  12.09.2014 22:28
  Jak katecheza wróci do parafii i będzie można wybrać do którego katechety wysłać dziecko na religię, to jak najbardziej i bardzo chętnie. W szkole pod przymusem bez wyboru? Nie dziękuję.
 • MacBlacker
  17.09.2014 20:29
  Ja na katehezę chodziłem do salki parafialmej i to było dobre, religia jako pzedmiot szkolny to nieporozumienie.
  Podręcznik do religii nosi tytuł "wierzę w kościół' (ale jaja bo podczas credo nie ma tych słów)...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7