Początek tej przygody ma aż trójkę rodziców: małżeństwo i księdza. Dzięki niej...
Jeszcze na kilka godzin przed wylotem nie mieli pojęcia, czy wyprawa życia dojdzie do skutku. Czekali z niecierpliwością. Wielu z nich nie znało przedtem kraju, do którego mogli wyjechać. Trzy dziewczyny wiedziały za to całkiem sporo, bo to ojczyzna ich opiekunek – elżbietanek.
W sercu konsulów
Rafiq i Ewa Rishmawi od dwóch lat są honorowymi konsulami Rzeczypospolitej Polskiej w Betlejem. – Rozumieliśmy potrzebę powstania naszej placówki, bo znamy oba kraje: zarówno Polskę, moją ojczyznę, jak i Palestynę, ojczyznę mego męża – wyjaśnia Ewa Rishmawi. – Do Ziemi Świętej pielgrzymuje wielu Polaków, nasze siostry zakonne i zakonnicy pracują tutaj, więc nie było wątpliwości, że nasza misja ma sens – mówi.
I rzeczywiście często spotykają się z pielgrzymami, żeby opowiadać o tym, jak się naprawdę żyje w ziemi Jezusa. Jak wygląda współegzystencja Żydów i Arabów, ale też chrześcijan różnych denominacji. – Ponieważ nasza rodzina zna obie tradycje: polską i chrześcijan palestyńskich, pielgrzymi chętnie słuchają o zwyczajach, tradycjach i porównaniach religijności – dodaje
To było minionej jesieni. Podczas któregoś spotkania przyszła myśl – natchniona zapewne jak widać to dzisiaj – że warto zorganizować wymianę młodzieży: polsko-palestyńską. Kiedy podzielili się tym pomysłem z ks. Jarosławem Lipniakiem, stałym gościem i wielkim orędownikiem sprawy chrześcijan z Ziemi Świętej, okazało się, że to była iskra, na którą czekał. Od dwóch lat.
W sercu księdza
Pielgrzymując tak często do Ziemi Świętej, proboszcz z Witoszowa Dolnego nauczył się tego świata. Czuje go nie tylko przez pryzmat hoteli, szlaków i bazylik, ale o wiele głębiej. Zna bowiem zwykłych mieszkańców, bywa w ich domach, towarzyszy im w rodzinnych świętach, organizuje pomoc. Nie dziwi zatem, że najpierw zaczął wysyłać do Ziemi Świętej alumnów świdnickiego seminarium (tych po czwartym roku; o tegorocznej praktyce nad Jordanem za tydzień w GN), a teraz zorganizował przyjazd młodych palestyńskich chrześcijan. – Sześcioro z nich to wychowankowie elżbietańskich domów w Betlejem i Jerozolimie, a czworo to uczniowie palestyńskich szkół z okolic Betlejem – wylicza Ewa Rishmawi. – Wszyscy oni są chrześcijanami, ale różnych wyznań: katolickiego (obrządku łacińskiego, greckiego i melchickiego) oraz prawosławnego – dodaje ks. Jarosław Lipniak.
Młodzi wyjechali do Polski w nagrodę za ewangeliczną postawę i wyniki w nauce. – Dla większości z nich to wyprawa życia, ponieważ są to ludzie żyjący w getcie, jakie stworzyli Żydzi – mówi ks. Lipniak. – Po raz pierwszy więc wyjechali za granicę, pierwszy raz w życiu jechali metrem, tramwajem czy płynęli statkiem. Pierwszy raz lecieli samolotem – mówi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).