W krakowskich sanktuariach transmitowana była uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przyjechali wierni z Polski i zagranicy, grupy parafialne, modlitewne, rodziny i indywidualni pielgrzymi, by wspólnie przeżyć uroczystości kanonizacyjne dwóch papieży i świętować Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
- Dzięki wam Kraków stał się drugim Rzymem - mówił do gromadzących się przez łagiewnicką bazyliką bp Jan Zając, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Co przyciągnęło wiernych z całego świata w ten dzień do Łagiewnik? - Gdzie ojciec, tam córki - powiedziała s. Maria Bożena, ze Zgromadzenia Sióstr Orionistek w Warszawie. - Chcemy być w miejscach, które były papieżowi bardzo drogie, by doświadczyć jego bliskości. Tu, w Krakowie, gdziekolwiek spojrzymy są miejsca tak bardzo mocno z nim związane. Jesteśmy, by uczyć się od niego miłości i miłosierdzia, pochylenia nad człowiekiem - dodała.
Dla Theresy z Irlandii to szczególne miasto, bo Jan Paweł II był dla niej wyjątkową głową kościoła - To jedyny papież, który odwiedził Irlandię. Nie zignorował nas. Dziś jestem w miejscu, które on ukochał - wspomina.
Na uroczystości kanonizacyjne przybyli tłumnie mieszkańcy Krakowa i okolic, starsi, schorowani, a także rodziny z małymi dziećmi. - Przyjechaliśmy tu razem, czterema rodzinami. Uznaliśmy, że w taki dzień po prostu trzeba tu być - stwierdził Norbert. Najmłodsza z grupy, Lenka, ma 4 miesiące.
Dla wielu mieszkańców różnych rejonów Polski dzisiejsza niedziela stała się dniem parafialnej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Łagiewnikach. - To nasza 30. jubileuszowa pielgrzymka parafialna - mówiła Dorota z Poznania.
Dla stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia obecność na uroczystościach kanonizacyjnych była oczywista. - Skoro mamy się nazywać pokoleniem Jana Pawła II i być jego żywym pomnikiem, musimy tu być - powiedział Krzysztof, jeden ze stypendystów.
Z kolei Warida Treko przybyła do Krakowa aż z Tajlandii. - Od lat czekałam, żeby tu przyjechać. Od wielu lat modlę się do św. Faustyny i Jezusa Miłosiernego. Bardzo chciałam tu być. To błogosławieństwo, że się udało - mówiła.
Po zakończeniu transmisji w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na Białych Morzach w "Centrum Jana Pawła II", a także w wielu innych kościołach archidiecezji rozpoczęto Msze św. dziękczynne za dar świętych papieży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.