Radosną atmosferę, towarzyszącą w Brazylii kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, można porównać do tego, co odczuwa się w Polsce. Szczególnie kanonizacja Papieża Polaka zdominowała brazylijskie wspólnoty wiary i środki masowego przekazu.
Jan Paweł II odwiedził Brazylię trzy razy, jeśli nie liczyć jeszcze jednego krótkiego pobytu w Rio de Janeiro po drodze do Argentyny.
Pamięć o Papieżu Janie Pawle II w Brazylii jest bardzo żywa i Brazylijczycy szczerze go kochają, teraz po niedzielnej kanonizacji jeszcze bardziej. W całej wspólnocie kościelnej sprawowane były Msze dziękczynne za kanonizację dwóch wielkich Papieży. Jednak ze względu na trzykrotny pobyt Papieża Polaka w tym kraju, przede wszystkim radość z jego kanonizacji zdominowała nie tylko wiernych, ale i środki masowego przekazu.
W dniu kanonizacji powstały dwie parafie dedykowane św. Janowi Pawłowi II. W São Salvador da Bahia, prymasowskiej stolicy Brazylii, abp Murilo Krieger podpisał dekret o oddaniu pod opiekę nowego świętego parafii w biednej dzielnicy Alagoas. Świątynia została zbudowana wśród biednych tej dzielnicy, gdzie w 1980 r. św. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi. Pamięć papieskiej wizyty pozostaje bardzo żywa wśród biednej społeczności tej dzielnicy miasta Salvador.
W Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul, abp Jaime Spengler podpisał dekret o utworzeniu parafii św. Jana Pawła II w dzielnicy Lami. W ten sposób archidiecezja pragnęła uczcić pamięć Papieża Polaka, który odwiedził to miasto podczas swojej pierwszej wizyty apostolskiej w tym kraju. Trzeba dodać, że 18 maja bp Jacinto Inácio Flach, ordynariusz diecezji Criciúma, będzie inaugurował w Sombrio, w południowym regionie stanu Santa Catarina, nową parafię pw. św. Jana Pawła II. Chciałbym przypomnieć, że w Juiz de Fora, w stanie Minas Gerais, po beatyfikacji Papieża Polaka poświęcono mu nowy kościół w 2011 r.
We wszystkich wspólnotach polonijnych tego kraju z radością i wielkim wzruszeniem sprawowano dziękczynne Msze za kanonizację Papieża Jana Pawła II, który na własne życzenie spotkał się z Polonią brazylijską w Kurytybie. 5 lipca 1980 r. miało miejsce jego spotkanie z rodakami na stadionie „Couto Pereira”. Dla upamiętnienia tego wydarzenia został utworzony w centrum miasta park Jana Pawła II. W niedzielne popołudnie wspólnota polsko-brazylijska zgromadzona właśnie w tym parku w Kurytybie dziękowała Bogu za kanonizację Papieża Polaka.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).