Brazylia: ogromna radość z kanonizacji

Radosną atmosferę, towarzyszącą w Brazylii kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, można porównać do tego, co odczuwa się w Polsce. Szczególnie kanonizacja Papieża Polaka zdominowała brazylijskie wspólnoty wiary i środki masowego przekazu.

Jan Paweł II odwiedził Brazylię trzy razy, jeśli nie liczyć jeszcze jednego krótkiego pobytu w Rio de Janeiro po drodze do Argentyny.

Pamięć o Papieżu Janie Pawle II w Brazylii jest bardzo żywa i Brazylijczycy szczerze go kochają, teraz po niedzielnej kanonizacji jeszcze bardziej. W całej wspólnocie kościelnej sprawowane były Msze dziękczynne za kanonizację dwóch wielkich Papieży. Jednak ze względu na trzykrotny pobyt Papieża Polaka w tym kraju, przede wszystkim radość z jego kanonizacji zdominowała nie tylko wiernych, ale i środki masowego przekazu.

W dniu kanonizacji powstały dwie parafie dedykowane św. Janowi Pawłowi II. W São Salvador da Bahia, prymasowskiej stolicy Brazylii, abp Murilo Krieger podpisał dekret o oddaniu pod opiekę nowego świętego parafii w biednej dzielnicy Alagoas. Świątynia została zbudowana wśród biednych tej dzielnicy, gdzie w 1980 r. św. Jan Paweł II spotkał się z wiernymi. Pamięć papieskiej wizyty pozostaje bardzo żywa wśród biednej społeczności tej dzielnicy miasta Salvador.

W Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul, abp Jaime Spengler podpisał dekret o utworzeniu parafii św. Jana Pawła II w dzielnicy Lami. W ten sposób archidiecezja pragnęła uczcić pamięć Papieża Polaka, który odwiedził to miasto podczas swojej pierwszej wizyty apostolskiej w tym kraju. Trzeba dodać, że 18 maja bp Jacinto Inácio Flach, ordynariusz diecezji Criciúma, będzie inaugurował w Sombrio, w południowym regionie stanu Santa Catarina, nową parafię pw. św. Jana Pawła II. Chciałbym przypomnieć, że w Juiz de Fora, w stanie Minas Gerais, po beatyfikacji Papieża Polaka poświęcono mu nowy kościół w 2011 r.

We wszystkich wspólnotach polonijnych tego kraju z radością i wielkim wzruszeniem sprawowano dziękczynne Msze za kanonizację Papieża Jana Pawła II, który na własne życzenie spotkał się z Polonią brazylijską w Kurytybie. 5 lipca 1980 r. miało miejsce jego spotkanie z rodakami na stadionie „Couto Pereira”. Dla upamiętnienia tego wydarzenia został utworzony w centrum miasta park Jana Pawła II. W niedzielne popołudnie wspólnota polsko-brazylijska zgromadzona właśnie w tym parku w Kurytybie dziękowała Bogu za kanonizację Papieża Polaka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7