Krótko przed odlotem z Brazylii Papież Franciszek udzielił wywiadu tamtejszej telewizji "TV Globo". Mówił w nim między innymi o planowanej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.
Ojciec Święty dał wyraz przekonaniu, że „ci dwaj Papieże, którzy będą kanonizowani podczas tej samej uroczystości, to dwa wzorce Kościoła wzajemnie się uzupełniające. Obaj dali świadectwo kościelnej odnowy, a równocześnie zachowywali tradycję Kościoła. Obaj otworzyli drzwi na przyszłość. Jan XXIII rozpoczął Sobór, który do dziś stanowi dla nas inspirację, ale który nie został jeszcze w pełni wprowadzony w życie. Nie jest to łatwe, wymaga czasu. Do wprowadzenia w życie postanowień jakiegoś Soboru trzeba średnio stu lat, jesteśmy więc w połowie drogi – zauważył Papież. – A Jan Paweł II wyruszył w świat. Był misjonarzem, szerzył przesłanie Kościoła. Są to dwaj wielcy ludzie dla Kościoła dzisiaj. Dlatego będzie dla mnie wielką radością, że zostaną ogłoszeni świętymi tego samego dnia, na tej samej uroczystości” – podkreślił Franciszek.
W wywiadzie dla brazylijskiej telewizji Globo Ojciec Święty poruszył też problem odchodzenia wiernych Ameryki Łacińskiej od Kościoła katolickiego. Podkreślił przy tym potrzebę duszpasterskiej bliskości ludziom.
Kolejne pytanie dotyczyło planowanej reformy Kurii Rzymskiej. Powołana przez Papieża komisja ośmiu kardynałów zebrała już liczne opinie biskupów, ale jej pierwsze oficjalne spotkanie odbędzie się dopiero na początku października. Ponieważ reforma Kurii to sprawa bardzo poważna i musi odpowiednio dojrzeć, Franciszek przewiduje, że jakiekolwiek definitywne decyzje podejmie dopiero po następnych dwóch lub nawet trzech spotkaniach komisji. Przytoczył przy tym stare teologiczne porzekadło, że Kościół musi się zawsze reformować, podkreślając, że jest on dynamiczny i odpowiada na sprawy związane z życiem. Ponadto mówił o problemach społecznych przeżywanych dziś przez młodzież oraz o potrzebie rozwijania kultury spotkania i dialogu.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.