1456 stron, z których 360 stanowią komentarze Jana Pawła II. 83 ryciny biblijne Gustave'a Doré'a oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej. 4-kilogramowe wydanie Pisma świętego ma być pamiątką kanonizacji papieża.
Prawie cztery kilogramy wagi, kremowy papier, kolorowe, średniowieczne mapy Ziemi Świętej. Tak wygląda Pismo św. przygotowane z okazji kanonizacji Jana Pawła II przez Wydawnictwo M, zawierające wydanie Biblii Warszawsko-Praskiej bp. Kazimierza Romaniuka wraz z komentarzami Jana Pawła II.
- Wielokrotnie widziałem "spracowany" egzemplarz Biblii, używanej codziennie przez Jana Pawła II. Jako młody student i ksiądz w latach 60. i 70. mogłem też obserwować, jak korzystał z Pisma Świętego, przepowiadając słowo Boże i zbierając kleryków na adorację w Wielki Czwartek. Źródłem jego medytacji i refleksji była Biblia. Podobnie było, gdy został papieżem. Jego komentarze głęboko dotykały problemów biblijnych, a jednocześnie sięgały daleko poza nią, nawiązując do problemów współczesności - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji wydania.
Biblię otwiera błogosławieństwo Jana Pawła II, wypowiedziane 19 marca 2005 r., na kilka dni przed odejściem do domu Ojca: "Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają Słowo Boże".
Tomasz Gołąb /GN Przetłumaczenie całej Biblii zajęło bp. Kazimierzowi Romaniukowi blisko 40 lat "Przez wiele lat miałem sposobność obserwować z bliska jego obcowanie z Pismem Świętym. Podczas zapisywania tekstów, które przygotowywał, aby je potem wygłosić czy opublikować w innej formie, byłem zdumiony jego znajomością biblijnych treści, umiejętnością cytowania z pamięci całych, często długich fragmentów, zdolnością kojarzenia wydarzeń biblijnej historii, postaci, prorockich zapowiedzi Starego Testamentu i ich nowotestamentowych wypełnień. [...] Biorąc do ręki Biblię, Papież czuł się przyzywany na spotkanie, a wgłębiając się w słowo zapisane, wychodził na spotkanie ze Słowem wcielonym, Synem Bożym, żyjącym Nauczycielem i Mistrzem, zabitym i zmartwychwstałym Odkupicielem. W Nim, we wcielonym Słowie, prowadzony światłem Ducha Świętego spotykał się z przedwiecznym Ojcem. Biblia była dla niego Księgą spotkania. To spotkanie było istotą jego modlitwy. [...] W momentach trudnych, wymagających decyzji, pochylał się nad Ewangelią, pytając: „Co na to Chrystus? Co w tej sytuacji zrobiłby Mistrz z Nazaretu?”. Stąd czerpał siłę i odwagę do dawania świadectwa prawdzie, do demaskowania zła, do wskazywania ukrytych pokładów dobra" - pisze we wstępie do Biblii ks. Paweł Ptasznik, kierownik Polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Biblię można zamówić na stronie www.bibliam.pl. Kosztuje ok. 130 zł.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).