W Dolinie Jozafata, zapadlinie między Górą Oliwną i Wzgórzem Świątynnym, pewnego dnia Bóg dokona sądu nad światem (fragment książki Paula Baddego „Ziemia Boga w 20 tajemnicach”).
Tomasz po raz drugi
Bargil zdjął okulary i usiłował je wytrzeć fałdem habitu. Pogrzebał w swojej teczce i znowu wyciągnął jakąś kartkę. – Jan Damasceński w pierwszej połowie VIII wieku zredagował tę jerozolimską tradycję. Mam to tutaj: „Święty Juwenal, biskup jerozolimski, na Soborze Chalcedońskim ogłosił parze cesarskiej Marcjanowi i Pulcherii, którzy chcieli dla Konstantynopola nabyć ciało Maryi, że Maryja umarła w obecności wszystkich apostołów. Ale Jej grób okazał się pusty, kiedy został ponownie otwarty na życzenie św. Tomasza. Z tego apostołowie wywnioskowali, że została wzięta do nieba”. Apostoł Tomasz za pierwszym razem mianowicie nie był obecny, kiedy apostołom ukazał się zmartwychwstały Chrystus i potem – jak z tego wynika – nie był też przy tym, jak Maryja umierała. To więc analogia do roli Tomasza po zmartwychwstaniu. To się tak rzuca w oczy, że w tym miejscu jestem bardzo sceptyczny. Tomasz w każdym razie był strasznie nieszczęśliwy, że już nie mógł być świadkiem, bo za późno przybył do Jerozolimy. W ten sposób doszło do tego, że apostołowie poszli razem z nim raz jeszcze do Doliny Jozafata. Tam Piotr przetoczył raz jeszcze kamień z Jej grobu, potem zaś apostołowie doszli przez mały labirynt do sarkofagu, w którym Ją uprzednio złożyli. I tak apostoł sceptyk jeszcze raz stał się świadkiem koronnym, tym razem świadkiem wniebowzięcia Maryi. Bo oto jej grób był tak samo pusty jak grób Jej Syna. Inne przekazy opowiadają, że grób nagle napełnił się kwiatami.
– Nie wierzysz w to?
Uśmiechnął się. – To jest piękna historia. Być może zbyt piękna. Gdy biorę to wszystko razem pod uwagę, nie sprawia mi trudności wyobrażenie sobie Jej pustego grobu pełnego kwiatów. Do tego słyszę jeszcze harfy, ciche odgłosy skrzydeł ptasich na drzewach oliwnych. Wdycham cudowny zapach. Najbardziej wyrafinowane kadzidło! Jaśmin i kwiecie pomarańczy, chociaż one wtedy wcale tu nie kwitły.
Fragment rozdziału „Winnica umarłych” z książki Paula Baddego „Ziemia Boga w 20 tajemnicach”, Wyd. Niecałe 2013
www.niecale.pl
***
Konkurs
Dzięki uprzejmości wydawnictwa "Niecałe" mieliśmy do rozlosowania wśród naszych czytelników, którzy wezmą udział w konkursie 3 egzemplarze książki. Pytanie brzmiało:
Który sobór uchwalił, że Maryję można tytułować Matką Boga?
Chodziło oczywiście o Sobór w Efezie...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).