Papież szykuje ekumeniczne niespodzianki

Prymas anglikanów i Papież Franciszek szykują nam ekumeniczne niespodzianki. Ujawnił to w rozmowie z Radiem Watykańskim sam abp Justin Welby, odmówił jednak podania jakichkolwiek szczegółów.

Wszystkiego dowiemy się podczas przyszłej wizyty arcybiskupa Canterbury w Watykanie, która zaplanowana jest na wiosnę. Aktualnie przebywa on w Korei Południowej, gdzie uczestniczy w zgromadzeniu ogólnym Światowej Rady Kościołów. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że w osobie Franciszka wszyscy, nie tylko katolicy otrzymali wielkiego Papieża, Papieża niespodzianek. Mówiąc o szansach na zjednoczenie, podkreślił, że wymaga ono ofiar.

„Jesteśmy podzieleni – powiedział abp Welby. – Żyjemy w różnych Kościołach. I im dłużej to trwa, tym bardziej nasze różne wspólnoty utrwalają własne instytucje i zapuszczają w nich korzenie. W niektórych wypadkach trwa to już kilkaset lat. I dlatego coraz trudniej jest nam zgodzić się na rewizję naszego sposobu bycia Kościołem i wyrzec się dla Chrystusa niektórych rzeczy, które stanowią o naszej tożsamości. Dzielą nas ważne różnice dogmatyczne, na przykład z Rzymem, ale bardzo poważnie nad nimi pracujemy. Trzeba to kontynuować. Ale jednocześnie Kościoły, które prowadzą ten dialog, muszą się zgodzić na to, że nie ma takiej rzeczy, której nie można by poświęcić w imię posłuszeństwa Chrystusowi wzywającemu nas do jedności”.

«« | « | 1 | » | »»
 • LLa
  03.11.2013 06:59
  Aż się boję tych zmian.
 • muminek
  03.11.2013 09:33
  "nie ma takiej rzeczy, której nie można by poświęcić w imię posłuszeństwa Chrystusowi wzywającemu nas do jedności" - ten słowa brzmią złowieszczo, Kościół jest jeden, Katolicki - reszta to niestety, ale heretycy - warto poczytać wszystkie wypowiedzi Magisterium Kościoła i bulle papieskie sprzed SW II.
 • Ajja
  03.11.2013 09:52
  Z ekumenicznych niespodzianek najpiękniejszą było ustanowienie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów. Owoce tej inicjatywy miałam już przyjemność oglądać w Rzymie na pewnej konferencji, gdzie byli anglikanie i rzymscy katolicy mogli poczuć, że są jednością i wzajemnie się poznać.
 • tedeusgloriadeo
  03.11.2013 13:53
  Przy całym szacunku ale cytuję słowa prymasa anglikanów: " I dlatego coraz trudniej jest nam zgodzić się na rewizję naszego sposobu bycia Kościołem i wyrzec się dla Chrystusa niektórych rzeczy, które stanowią o naszej tożsamości"
  O jakim to "sposobie bycia Kościołem" mówi prymas anglikanów -czy chodzi mu o wyświecanie lesbijek i homoseksualistów (czynnych!) na kapłanów?-a to ma przecież miejsce. A może o zakazie małżeństwa z katolikiem członkowi rodziny królewskiej?
  Ja rozumiem ,że są różnice dogmatyczne ,interpretacyjne w podzielonym chrześcijaństwie ale naprawdę nie stawiajmy znaku równości między grzechem sodomy i gomory a jakimiś teologicznymi dociekaniami dogmatycznymi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8