„Wzywamy do podjęcia wysiłków zmierzających do zniesienia przez Stany Zjednoczone embarga wobec Kuby, by w ten sposób większe wsparcie i pomoc mogły dotrzeć do zwykłych Kubańczyków”.
Z takim apelem amerykański biskup Richard Pates zwrócił się w specjalnym liście do Susan Rice, doradcy ds. bezpieczeństwa USA. Jest to głos solidarności z biskupami Kuby po ich niedawnym liście, który także podejmował ten problem.
„Prawom człowieka i złagodzeniu ludzkiego cierpienia bardziej pomoże wsparcie niż izolacja. Będzie to również dowartościowanie roli, jaką Kuba odgrywa w negocjacjach pokojowych dotyczących Kolumbii oraz współpracy ze służbami granicznymi w walce z handlem narkotykami” – napisał przewodniczący komisji sprawiedliwości i pokoju amerykańskiego episkopatu.
Hierarcha podkreślił też, że ma nadzieję na nawiązanie przez USA pełnych stosunków dyplomatycznych z Kubą, wycofanie się z nałożonych restrykcji dotyczących podróży na wyspę czy pobudzenie kontaktów handlowych, które byłyby korzystne dla obydwu krajów. Wskazał także na inne dziedziny, w których mogłoby dojść do szerokiej współpracy, jak na przykład ochrona środowiska, kontrola handlu narkotykami czy wymiana naukowa. „Większe zaangażowanie pomoże Kubańczykom osiągnąć większą wolność, prawa człowieka i wolność religijną” – podkreślił bp Pates.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.